23 Şubat 2024 , Cuma
Anasayfa / Esenler Haberleri / Belediye zabıtasının kuruluş etkinlikleri başladı

Belediye zabıtasının kuruluş etkinlikleri başladı

Belediye Zabıtası 185. yıl etkinlikleri başladı  
 Belediye Zabıtası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nın koordinasyonunda İlçe Belediyeleri Zabıta Müdürlüklerinin de katılımı ile düzenlenen etkinlikler başladı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1. Başkan Vekili Sayın Ahmet SELAMET, Zabıta Daire Başkanı Mustafa TAHMAZ, Büyükşehir Zabıta Müdürleri, İlçe belediyeleri Zabıta Müdürleri ve Memurları törende hazır bulunduğu tören; saygı duruşu, istiklal marşının okunması ve çelenklerin konulmasıyla devam etti. Daha sonra İstanbul’un ilk belediye başkanı olan Hızır Bey Çelebi kabri başında anıldı.

Günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Ahmet SELAMET; beldenin esenlik, huzur, sağlık ve düzeninin sağlanması konusunda Belediye Zabıtasının çok önemli görevlerinin olduğunu belirtti.  Belediye Zabıtaları görevde olduğu sürece halkın rahatının ve huzurunun bozulmayacağını vurgulayan Ahmet SELAMET, görevini hakkıyla yerine getiren zabıta memurlarına teşekkür etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa TAHMAZ ise görevlerini yerine getirirken çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını, ancak İstanbul’umuzun rahatı ve huzuru için 185 yıldır 7/24 görev başında olduklarını ve daha nice yıllarda görev başında olacaklarını belirtti.

Belediye Zabıtası olarak var gücümüzle görevimizi yerine getirmeye çalışırken kamuoyundan ve yetkililerden desteklerini eksik etmemelerini rica eden Mustafa TAHMAZ, sözlerine görev başında bulunan tüm zabıta memurlarına teşekkür ederek son verdi.

Fatih Sultan Mehmet’in döneminde Hızır Bey Çelebi’nin şehrin Kadısı olarak atanması ve 1826 yılında İhtisap Nezaretinin kurulması ile temeli atılan ve günümüzde modernleşen ZABITA, 185 yıldır halka hizmet ediyor.

1855 yılında şehremanetinin kurulması ile devam etmiş, önceleri İhtisap Neferleri, daha sonrada Zaptiye Memurluğu ünvanları altında şehrin esnafının denetimlerinde ve vatandaşın sorunlarının çözümünde görev yaptılar.

Cumhuriyet döneminde 1930 yılında çıkartılan Belediye Kanunu ile belediye hizmetlerinin icra ve takipçisi olarak Belediye Zabıtası özel bir hizmet olarak kanunlaştı. Ancak Belediyeler Belediye Zabıta teşkilatların oluşturamadı. 1956 yılına kadar Belediye Zabıta hizmetleri, Emniyet teşkilatınca görevlendirilen Polis memurları tarafından yürütüldü.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

Esenler’ de siyasi parti listeleri YSK ‘ya teslim edildi

31 Mart yerel seçimlerine girecek belediye başkan adayları ve belediye meclis üyesi aday listeleri YSK …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir