21 Mart 2023 , Salı
Anasayfa / Esenler Haberleri / Ben Raşit UÇAR olarak diyorum ki ;

Ben Raşit UÇAR olarak diyorum ki ;

Ben Raşit UÇAR olarak diyorum ki ;

20150313_105327Kabristanlara gidip bakalım ve ibret alalım. Dünyaya ne ile geldik, ne ile gideceğiz. Belki kefen bile nasip olmayacak. Yolculuk her an başlayabilir. Dünyada ister ata, ister lüks yata binelim fark etmez. En sonunda bineceğiz dört kişinin omzundaki tahta tabuta. İster zengin olalım ister fakir; ister paşa olalım ister kral, hoca hepimiz için “Er kişi niyetine” diyecek. Hiç beklemediğimiz bir an Azrail gelecek “Hadi gidiyoruz.”diyecek. Benim işim var gitmem diyemeyiz.

Değerli kardeşlerim! o halde bu hırs bu öfke niye şu sokakların haline bir bakalım, ahlak çöküyor, maneviyat bitiyor, gençlik küfür içinde çürüyor. Bizler ise sadece seyrediyoruz. Elimizden bir şey gelmiyor. İnsanlar birbirine kin kusuyor son yıllarda bu hale geldik. Dünya malı uğruna baba ile evlat küs, konuşmuyor iki kardeş birbirine kurşun atıyor. Koltuk uğruna en iyi dostlar birbirine kin kusuyor. Şimdi herkese soruyorum: Kimin sırtındaki gömlek kendinin? Allah aşkına o gömleğin düğmelerini bile açmayacaklar, yırtıp çöpe atacaklar. Bizim ecdadımız bir tas çorbayı, bir parça ekmeği komşusu ile paylaşırken, şimdi bir servet uğruna kardeş kardeşle konuşmuyor. Allah aşkına ne oldu bize evet hiç ölmeyecek gibi dünya için çalışalım ama hemen ölecek gibi de ahret için çalışalım. Lakin biz artık ölümü unuttuk, Allah’ın emirlerini kendi yaşantımıza uydurduk. Allah aşkına nereye gidiyoruz, dünyada ne kadar malımız olursa olsun en sonunda giyeceğimiz elbise iki metre kefen, gireceğimiz mekansa 2 m toprak, o da nasip olursa. Dünya serveti ve makamı, insanı hem cennete hem cehenneme götürür. “Malda yalan mülkte yalan, Gel biraz da sen oyalan.”gerçek olan Allah’a onların hesabını verebilmektir. Her ikisine de yolculuk dünyadan başlıyor unutmayalım. Mezarımız ne kadar süslü olursa olsun kabir azabına faydası yoktur.

Değerli kardeşlerim! Bir hadiste Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyuruyor. “Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.” Buyuruyor o halde bu hırs, kin, nefret neden? Nefsimize mağlup olup ahretimizi mahvediyoruz. Ne kadar güçlü olursak olalım bir küçük sivrisineği yapmaya gücümüz yetmez. Ne kadar güçlü olursak olalım delemeyiz gök kubbeyi. Bastığımız toprakları yaramayız. Önümüze gelen dağlara, taşlara bir kere değil bin kere de çıksak, ulaşamayız arş-ı alaya.

Benim sevgili kardeşlerim! Öfkemize yenilmeyelim. Hırsımızı aklımızın önüne geçirmeyelim. Nefsimize yenilip ahretimizi yok etmeyelim. Sizlere diyeceğim çok şeyler var ama yaşlıyım, gözlerim yoruldu diyemiyorum. “ Hakkınızı helal edin. “   SAYGILARIMLA

 

Raşit UÇARLAR

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

Necmettin ERKAN AK Parti’den Milletvekili Aday Adaylığını açıkladı.

Necmettin ERKAN AK Parti’den Milletvekili Aday Adaylığını açıkladı. -TİCARET BAKANLIĞI ESNAF, SANATKÂRLAR VE KOOPERATİFÇİLİK GENEL …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir