18 Haziran 2024 , Salı
Anasayfa / Esenler Haberleri / Biz bunu yaz saydık adımız Provokatöre çıkardı.

Biz bunu yaz saydık adımız Provokatöre çıkardı.

Hani Esenlerin eğitim sorunu yoktu. Esenleri ihya etmiştiniz. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer geçenler’ de Esenlerdeki okulları  gezdi:Bakan okulları gezdikten sonra meğer az kalsın kalp spazmı geçiriyormuş   Esenler’ de gördüğü manzarayı içine atan ancak Ankara’da patlayan bakan Milli Eğitim Balanı Dinçer “Akşam gazetesi Ankara temsilcisi Çiğdem Toker’e verdiği mülakat sonucu   Esenler ile ilgili gerçekleri su yüzüne çıkardı.

Milli eğitimin çiçeği burnunda bakanı Ömer Dinçer Esenler’ deki  eğitim yönünde gördüğüm manzara karşısında adeta kalp spazmı geçirdim” dedi.Şimdi  soruyoruz peki  1994 yılından bu zaman kadar  gerek ilçe milli eğitim müdürleri,gerek il genel meclis üyeleri bakanın bu sözleri sizi nasıl etkiliyor.

Yeni mezun öğretmeni atayıp da sınıfa göndermek ona da haksızlık. Eğitim önceliğimiz Doğu ve Güneydoğu
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ataması yapılan 11 bin 500 öğretmenin, görev bölgelerinde daha verimli çalışabilmesi, uyum süreçlerini kolaylaştırmak için planlanan eğitim programını, 5 Eylül’de başlatacaklarını açıkladı. ‘Atayıp hemen sınıfa göndererek öğretmene haksızlık yapıyoruz’ diyen Dinçer, ilk kez uygulanacak programın ‘iki ayaklı’ olduğunu söyledi. Öğretmenlerin, atandıkları yerin özelliklerini tanımalarına dönük ‘yerinden eğitimin’ yanı sıra ayrıca bir hafta süreli ‘uzaktan eğitim’ de planlanıyor.
Bakan, Maliye’nin kadro vetosuna uğrayan öğretmenleri kastederek de ‘Alamadığımız öğretmenlerin durumunu, 2012 yazında telafi edeceğiz’ sözünü verdi. Halen bakanlık birimlerinden brifing almayı sürdüren Dinçer, diğer yandan da öncelikleri belirlemeye çalışıyor. Şu ana kadar aldığı brifingleri ‘Bu bakanlıktaki herkes, ama herkes bir değişim gereğine inanıyor’ diye özetleyen Dinçer’in temel önceliği ise öğretmenlerin, eğitim fakültesinden başlayıp atanma süreci ve sonrasını da içine alan uzun dönemli yetişme ve nitelik sıkıntılarını çözmek gibi görünüyor. Bu niyet ‘Öğretmen seçim sürecinde tek faktör var: KPSS puanı. Evet, puanlar objektifliği sağlıyor ama biz onun bu işi yapıp yapamayacağını bilmeden öğretmen yapıyoruz’ ifadesiyle yansıyor.
ÖĞRETMENLERİ MOTİVE ETMELİYİZ

Ancak bunun kadar önemli, bence daha yakıcı olan ücret konusuna nasıl bakıyor yeni Milli Eğitim Bakanı? Düşükten öte artık yoksulluk sınırına geldiği raporlara konu olan öğretmen maaşları konusundaki düşüncelerini sorduğum Dinçer, farklı bir yanıt verdi: ‘Sistemi tamamen gözden geçirmek gerekiyor. Ücret, verimin yegane şartı değil. Biz öğretmenleri diğer alanlarda da mutlu edemediğimiz için sorunların, mutsuzlukların hepsi, ücret penceresinden görünüyor. Oysa biz öğretmenleri, motive edecek, kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak sosyal ve kültürel beklentilerini de karşılayamamışız ki…’ Ve sözlerinin daha iyi anlaşılması için de ABD’de yapılmış bir araştırmadan söz ediyor. Geçim sıkıntısı yaşayan öğretmenlerimizin katılmama ihtimalini dikkate alarak aktarıyorum: Bir kütüphane görevlisinden, aynı mekanda ama iki ayrı zamanda iki ayrı davranış kalıbı uygulaması isteniyor. İlkinde, gelen okuru son ana kadar fark etmemesi, ancak kendisine seslenince cevap vermesi, göz temasından kaçınması, istenen kitabın olup olmadığını yavaş hareketlerle kontrol etmesi. İkinci davranış kalıbı ise tam tersi. Okuru fark ettiği andan itibaren ilgilenmesi, gülümsemesi, aradığı kitap o anda yoksa bile ne zaman edinebileceğini söylemesi. Sonra da iki durumda gelen okurlara bir anket uygulanıyor. Anketin bir püf noktası var: Kütüphanecinin davranışlarının hiç hatırlatılmaması. Sadece mekanın fiziki koşulları, ortam soruluyor. Isı, ışık vs. İlgisiz davranışa maruz kalanlar, ışığın kötü, içerisinin havasız vs olduğunu söylerken, yakın ilgi gören okurlar, fiziki koşulları mükemmel olarak niteliyor. ‘Peki temel hedefiniz ne?’ sorumuza Dinçer’in cevabı ‘Milli Eğitim’de çalıştığı için gurur duyan öğretmenler’ oluyor.
KARİYER YAPAN MÜDÜRE EK PUAN
Dinçer’le sohbetimizde, okul idarecilerinin atanmasına ilişkin yeni yönetmelik değişikliği de gündeme geldi. 9 Ağustos tarihli yönetmelikle, okul idarecilerinin atanmasında dikkate alınan akademik kariyer için verilen puanlar, yönetim bilimlerinde akademik kariyer yapanlar lehine arttırıldı. Yönetim bilimleri alanında yüksek lisans ve doktora yapanlar arasında; müdürlük için ek 20, müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı için ek 5 puan öngörülüyor.

Esenler’de gördüklerim kalbimi sıkıştırdı
Bakanlığın, Kürtçe’den başka dil bilmeyen çocukların eğitimi konusundaki özeleştirisini geçenlerde ‘İki Dil Bir Bavul’ filmini hatırlatarak manşetten duyurmuştuk. Dinçer’e Doğu ve Güneydoğu’daki okullara gidip gitmeyeceğini de sordum. ‘Elbette gideceğim. Eğitimde önceliğimiz o bölgeler olacak’ dedi. Diyarbakır, Hakkari, Şanlıurfa, Gaziantep ‘i hemen sıraladı ve ekledi: ‘Ama İstanbul’a da sık gideceğim. Esenler’de geçenlerde yaptığım ziyarette gördüklerim kalbimi sıkıştırdı.

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir