21 Nisan 2024 , Pazar
Anasayfa / Esenler Haberleri / DEPREMLE KENTSEL DÖNÜŞÜM TEMELİ

DEPREMLE KENTSEL DÖNÜŞÜM TEMELİ

DEPREMLE KENTSEL DÖNÜŞÜM TEMELİ

Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm konutlarının temeli, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katıldığı bir törenle atıldı. Temel atma töreni esnasında yaşanan deprem ise; kısa süreli bir paniğe neden olurken, Bakan Güllüce “Tarihe geçti bu. Depremle ilgili konuşuyorduk, takriben 1-2 dakika sonra deprem oldu” dedi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkemizdeki kentsel dönüşüm seferberliğini başlattığı Esenler Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm konutlarının temeli, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katıldığı bir törenle atıldı.

Proje alanı yanındaki Yunus Emre İlkokulu bahçesinde gerçekleşecek törene; Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, AK Parti Milletvekili Osman Aşkın Bak, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, projeyi üstlenen Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Genel Müdürü Murat Kurum, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Esenler’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarının anlatıldığı kısa bir filmin gösterilmesinin ardından başlayan törende konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, temeli atılacak olan kentsel dönüşüm konutlarının hem İstanbul, hem Esenler açısından önemli bir miladın adı olduğunu ifade etmeme gerekir” dedi. Havaalanı Mahallesi’nde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Göksu, “ Havaalanı’ndaki kentsel dönüşüm çalışmaları öncesinde yerle bir olma ihtimali yüksek bu alanları gezdiğimde gerçekten uyku tutmayan geceleri yaşadık. Korkumuz binaların yıkılması değil, korkumuz o gerçekten yıpranmış, binaların altında kalacak olan bizim aziz canlarımız, çocuklarımız” dedi.

BUGÜN GÜZEL GÜNÜ GÖRME VAKTİ

“Bugün güzel günü görme vakti” diyen Göksu, kentsel dönüşüm çalışmalarının özellikle 30 Mart 2014 yerel seçim döneminde manipüle edildiğini belirtti ve, “(Havaalanı Mahallesi’nde konutlarınızı yapmayacaklar) diyenler, (sizi Arnavutköy’e sürecekler) diyenler şimdi neredeler” dedi. Göksu, Esenler’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür ettikten sonra, projenin Emlak Konut GYO tarafından yapılacağına dikkat çekerek, “Hem biz rahat bir nefes aldık. Hem de buradaki hak sahipleri rahat bir nefes aldılar. Şu anda devlet burada çok büyük bir fedakârlıkla duruyor. Buranın yaklaşık yatırım maliyet 350-400 trilyon civarında. Emlak Yatırım GYO bu kadar büyük bir yatırımı üstlendi. Sadece ve sadece insanı çok sevdiği için” diye konuştu.

Esenler’de yürütülen diğer kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da bilgi veren Göksu, kamu eliyle yapılacak konut adedinin 7 bin 540, özel sektörle beraber yapılacak konut sayısının 688 konut olduğunu söyledi. Esenler’de toplam 100 bin konutun dönüşmesi gerektiğini ifade eden Göksu, şu anda 9 bin 40’ta olduklarını yani yaklaşık yüzde 10’da olduklarını kaydetti ve bu oranın Esenler gibi yıkıp yapmak zorunda olunan bir yer için büyük bir başarı olduğunu söyledi.

İSTANBUL’A ÖRNEK TEŞKİL EDECEK

Göksu’dan sonra konuşan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Genel Müdürü Murat Kurum ise; Emlak Konut hakkında bilgi verdikten sonra “İstanbul’da şu ana kadar yapılan en büyük kentsel dönüyüm projelerinden birinin içinde olmak bize ayrı büyük bir memnuniyet veriyor. İnşallah bu proje dönüşüm anlamında İstanbul’a örnek teşkil edecek” dedi.

Depremin insanı öldürmediğini, tedbirsizliğin insanları öldürdüğünü söyleyen Kurum’dan sonra konuşan Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal da, depremle ilgili gereken tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı. Konutların yenilenmesinin temel bir ihtiyaç olduğunu belirten Ünal, herkesin bireysel olarak dönüşümü sağlaması gerektiğini belirtti.

Tören, Ünal’dan sonra TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun konuşmasıyla devam etti. Kuzu da kentsel dönüşümün önemine vurgu yaparak, kentsel dönüşüm konusunda herkese görevler düştüğünü belirtti.

DEPREMİ GÖZ ARDI ETMEYELİM

Kuzu’dan sonra törendeki son konuşmayı Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce yaptı. Güllüce, Türkiye’de inşaat sektöründe harcanan yatırım bedellerinin geçmişte hayal edilemeyecek rakamlar olduğunu söyledi. Deprem gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Bakan Güllüce, “Bir süreç istiyor bu iş. Son 1-2 yıl içinde bu iş çok hızlandı. Türkiye artık dev bir ülke. Medeniyet tasavvurumuza uygun şehirler olması gerekiyor” diye konuştu.

GÜLLÜCE UYARDI

Bazı sektör temsilcilerinin kanun boşluğundan yararlanarak harç parası ödememek için farklı yöntemlere başvurduğunu belirten Bakan Güllüce, sert eleştirilerde bulundu. Güllüce, bu konuda şunları söyledi:

“Riskli binalar da yapılıyor ve yenileniyor. Burada kanunun kendilerine göre açığını bulduğunu sanan bazı uyanıklar harç ödememek için, ya da bazı yanlışlara tenezzül edip riskli bina hüviyetine sokup yeniden yapımına giriyorlar. Şunu iyi bilsinler ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti 5 sene sonra da olsa bu tip fırıldaklıkları bulur, önüne geçer. Aman ha kimse kanunların boşluğundan, kanunların açığından yararlanıp da sadece harcı ödememek için ya da imarın bazı açıklarından faydalanmak için bir şeyler yapmaya kalkarsa eninde, sonunda hem kendisini mağdur eder, hele hele geriye dönüşü olduğu için de çok kötü bir faturası olur.”


RABBİMİZ BİZİ TEYİT ETTİ

Tören, yapılan protokol konuşmalarının ardından temel atma töreniyle devam etti. Bakan Güllüce, beraberindeki diğer protokol üyeleriyle birlikte sahneye çıkarak, video konferans sistemi aracılığıyla önce Ninehatun Mahallesi’nde özel sektör tarafından yürütülen ilk ada bazlı kentsel dönüşüm çalışmasına canlı bağlantı kurdu. Burada hazır bekleyen Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk, Azizeye Konutları projesi hakkında bilgi verdi. Türk, Aziziye Konutları’ndaki blok ve daire sayısı, sosyal donatı alanları gibi bilgileri verdikten sonra, “Talimatlarınız doğrultusunda temeli atıyoruz Sayın Bakanım” demişti ki, saat 12.25’de Havaalanı Mahallesi’ndeki proje alanında Bakan Güllüce’ye deprem haberi verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce; “Ben burası sallanıyor sandım. Deprem mi oldu?” diye sordu ve alanda yaşanan kısa paniğin ardından, “İyi vurdu. Ne kadar hızlı kentsel dönüşüm yapmamız gerektiğini Rabbimiz (haklı konuştun Tevfik Başkan, İdris Güllüce) diye bizi sanki teyit etti” dedi ve Ninehatun Mahallesi’ndeki proje alına tekrar dönerek Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk’ten temelin atılmasını istedi. Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk ve Demirler İnşaat’ın sahibi Osman Demir birlikte butona basarak Aziziye Konutları’nın temelini attılar.


TARİHE GEÇEN BİR AN OLDU

Ardından Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin konutlarının temelinin atılmasına geçildi. 72 bin metrekarelik alan üzerinde 2.358 konut ve 42 işyerini kapsayan Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temeli de, tören alanında bulunan vatandaşların iyice hissettiği deprem paniği arasında hayırlı olması temennileriyle atıldı. Böylece çürük oldukları gerekçesiyle Bakanlar Kurulu tarafından “riskli alan” ilan edilip yıkılan binaların yerine güvenli konutların temelinin atıldığı anda 6.5 büyüklüğünde bir deprem yaşanması oldukça manidar bulundu. Bu durumu; Bakan Güllüce, “Tarihi bir an oldu” diye özetledi.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir