21 Şubat 2024 , Çarşamba
Anasayfa / Esenler Haberleri / Esenler belediyesinden somalide 112.500 bin kişiye iftar

Esenler belediyesinden somalide 112.500 bin kişiye iftar

Esenler’den Somali’ye kardeşlik köprüsü kuran Esenler Belediyesi, TİKA ve İHH İnsani Yardım Vakfı işbirliği ile Afrika için başlattığı yardım kampanyası kapsamında  yaptığı 1 milyon 55 bin 226 TL nakdi yardım yardımın yanı sıra Somali ve Kenya’da Ramazan ayı boyunca toplam 112 bin 500 kişiye iftar verdi.

***

Afrika’da yaşanan insanlık dramına sessiz kalmayan Esenler Belediyesi, Somali için başlattığı yardım kampanyasını başarılı bir şekilde yürütmeye devam ediyor.  Esenler Belediyesi’nin öncülüğünde, ilçedeki tüm sivil toplum kuruluşlarının desteği ile  “En azından bir gün tok uyusunlar…” sloganıyla yürütülen Somali yardım kampanyası kapsamında; toplanan 1 milyon 55 bin 226  TL nakdi yardımın TİKA ve İHH yetkililerine teslim edilmesinin ardından Afrika’da kurulan iftar sofralarıyla da hedefe ulaşıldı.

Somali’de 100 bin kişilik iftar sofrası kurmayı hedefleyen; ancak belirlenen hedefi aşarak 250 kişilik iftar için yardımın toplanmasını öncülük eden Esenler Belediyesi, İHH İnsani Yardım Vakfı ile birlikte Ramazan ayı boyunca Somali ve Kenya’da toplam 112 bin 500 kişiye iftar verdi.  Geriye kalan 137 bin 500 kişilik iftar da TİKA ve İHH’ya teslim edilen nakdi yardımlarla  kurulacak.

İlk kez masalarda yemek yediler

Yardım kampanyasının ilk etabında,  İHH İnsani Yardım Vakfı  işbirliğinde 20 Ağustos 2011 tarihinden itibaren Ramazan ayı boyunca Somali’nin başkenti Mogadişu’da her gün 6 bin 500 kişiye iftar sofraları kuran  Esenler Belediyesi, Somali’nin yanı sıra Kenya’nın Dodaap Kampı’nda da  her gün 3 bin kişinin karnını doyurdu. Verilen iftarlar sayesinde yüzleri biraz olsun tebessüm eden Afrikalılar da ilk kez toprak üzerinde değil; hasırlar üzerine kurulu masalarda yemek yemenin keyfini yaşadı.

Somali’ye 2 tır gıda 1 tır terlik

Esenler’deki Somali yardım kampanyasının devam ettiğini söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Esenler, Somali’deki kardeşinin her zaman yanında olmaya devam edecek Somali’ye yaptığımız 1 milyon TL  nakit yardımın yanı sıra 2 tır dolusu gıda, 1 tır dolusu terlik olmak üzere toplam 4 tır dolusu  da  ayni yardım yapacağız.” dedi. 

Somali için önümüzdeki günlerde  yeni bir kampanyaya daha imza atmaya hazırlandıklarını vurgulayan Göksu, Esenler Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantılarının ikinci birleşiminde Somali’de kalıcı bir eser yapmak için alınacak karar alınacağını da hatırlattı.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

İftiracılara yargıdan tokat gibi cevap

Gazetemizin imtiyaz sahibi ve Esenler Esnaf ve Sanatkarlar odası başkanı Şükrü ŞAHİN hakkında mesnetsiz atılan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir