21 Nisan 2024 , Pazar
Anasayfa / Esenler Haberleri / Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde bir ilk

Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde bir ilk

İstanbul Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde bir hastadan 35 cm’lik 2480 gram ağırlığında dev miyom çıkarıldı.

Daha çok doğumevi olarak bilinen ve çoğu hastanın doğum amacıyla başvurduğu ikinci basamak bir devlet hastanesi olan Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde son zamanlarda jinekolojik ameliyatlara hız verildi. Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Saide Ertürk’ ün desteğiyle hastanede jinekoloji polikliniği açıldı, ameliyathanedeki eksiklikler giderildi.

“KADIN DOĞUM MUAYENELERİNİ VAKTİNDE YAPTIRIN”
Jinekoloji polikliniğinde anormal uterin kanaması, miyomu ve idrar kaçırma gibi şikayeti olan hastaların başvuru sayısı arttı. Birçok hasta daha önceleri bu tarz hastalıkların ameliyatları için başka hastanelere yönlendirilirken son aylarda laparoskopik ameliyatların (kapalı yöntemle rahim alınması, tüplerin bağlanması gibi) sıklığı arttı. Daha önce birçok kuruma başvurup ameliyat olmaktan korkan ve kaçan bir hasta jinekoloji polikliniğinde değerlendirildi. Miyom nedeniyle aşırı vajinal kanaması olan hastaya yapılan tetkikler sonucunda dev miyom tanısı konuldu.

KÜÇÜK BİR MİYOM 2,5 KİLOLUK DEV BOYUTLARA ULAŞABİLMEKTEDİR
Op. Dr. Kübra Çakmak ve Op. Dr. Selin Çetinkal tarafından gerçekleştirilen zorlu bir operasyonla hastadan 2,5 kiloluk dev miyomlu rahim alındı. Hasta sağlıklı bir şekilde taburcu edildi. Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Saide Ertürk hastanemizde bu tarz ameliyatların daha da artırılması için hekimlerinden ve ameliyathane ekibinden desteklerini esirgemeyeceğini belirtti. Anne dostu statüsünde olan hastanemiz sadece doğum konusunda değil her türlü jinekolojik hastalık konusunda da verdikleri hizmetin artarak devam edeceğini vurguladı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kübra Çakmak jinekoloji polikliniğinde hizmet vermekten ve hastalarını sağlıklarına kavuşturmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. ‘Birçok kadının, kadın doğum muayenesinden korkması veya ihmal etmesi nedeniyle bu hastamızda olduğu gibi küçük bir miyom 2,5 kiloluk dev boyutlara ulaşabilmektedir. Hasta erken dönemde basit bir operasyonla tedavi edilebilecekken geç kalınması nedeniyle çok zor bir operasyon geçirmek zorunda kalmıştır. Günümüzde kapalı ameliyatlar (laparoskopik ameliyatlar) sayesinde hastaların ameliyat sonrası daha az ağrısı ve ameliyat izi olmakta aynı zaman daha az komplikasyonla karşılaşmaktayız. Kadınlarımıza önerim yıllık kadın doğum muayenelerini ihmal etmeden vaktinde yaptırmaları ve hekimlerine güvenmeleridir.’ dedi

Miyom NedirRahimde miyom nedir, miyom ameliyatı nasıl olur günümüz kadınlarının sık cevap aradığı sorulardandır. Miyomlar iyi huylu olarak adlandırılan, rahimde düz kas yapısı ile rahim içinde veya rahim içinde oluşan tümörlerdir.
Tümer dendiğinde insanların aklına ilk olarak kanser gelmesine karşılık, iyi ya da kötü huylu bütün vücut şişliklerine tümör denir. Minyonlar genellikle kötü huylu olmazlar.  Kadınlarda çok sık rastlanan miyomlar pembeye yakın bir renkte ve yuvarlak yapıda olurlar. Miyom nedir sorusunun cevabı genel haliyle yukarıdaki şekilde verilebilir.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir