23 Mayıs 2024 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / Esenler’de çorbalar çeşme’den

Esenler’de çorbalar çeşme’den

Sabah erken saatlerde işe giden vatandaşlar düşünülerek hazırlanan Esenler Çorba Çeşmesi, Esenler Metro girişinden sonra Kazım Karabekir Mahallesi’nde de düzenlenen bir törenle hizmete açıldı. Çeşmeden her sabah saat 06.00’dan itibaren çorba akıyor.

Esenler Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü, ikinci çorba çeşmesini de hizmete açtı. İlçede en çok yolcu sirkülâsyonunun yaşandığı Esenler Metrosu’nun girişinden sonra Kazım Karabekir Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi’ne de çorba çeşmesi açıldı. Düzenlenen bir törenle hizmete giren ikinci çorba çeşmesinin açılışına Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İlçe Emniyet Müdürü Zülküf Atılgan, AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Birim Müdürleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı. Törende ilk konuşmayı yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Metrosu girişinden sonra Esenler’de ikinci çorba çeşmesinin açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek, çorbanın toplumumuzdaki önemine dikkat çekti. Modern toplumlarda artık sadaka taşlarının yerini çorba çeşmeleri aldığını söyleyen Göksu, ilk önce Esenler Metro girişinde açılan çorba çeşmesinin büyük yankı uyandırdığını ifade ederek çorba çeşmesinin ikincisini de açma gereği hissettiklerini kaydetti.
Çorba çeşmesinin her sabah saat 06.00’dan itibaren toplam 1000 kişiye hizmet vereceğini vurgulayan Göksu, çeşmenin önüne yerleştirilen levha sayesinde vatandaşların her gün hangi çorbanın olduğunu öğrenebileceklerini belirtti. Çeşmenin musluklarından akan çorbanın hijyenik şartlarda üretildiğini ve sunulduğunu hatırlatan Göksu, çorbanın ilk dakikadan son dakikaya kadar sıcak durduğunu söyledi.

ŞEHİR DAYANIŞMASINI ORTAYA KOYUYOR

Çorbanın maliyetinin her ay hayırseverler tarafından karşılandığına da dikkat çeken Göksu, “Esenler’de kazanan Esenler halkıyla paylaşıyor. Böylece Esenler halkıyla kendi kazancını da bereketlendiriyor” dedi. “Bizim toplumumuzda dostunuzla ekmeği paylaşmak bir erdemdir” diyen Göksu, çorba çeşmesiyle şehrin dayanışmasını ortaya koyduklarını söyledi.

Esenler’de her yaptıkları işte bir farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını vurgulayan Göksu, Esenler’in kendi farkındalığını ortaya koymayı istediklerini belirtti. Bu anlamda Çorba çeşmesinden akan çorbaların bereketiyle tüm Esenler halkını buluşturmak istediklerini kaydeden Göksu, “Umarım bu çorbalar hepinizin yüzünü güldürür, bu çorbalar hepimizi bereketlendirir” diye konuştu.

Göksu’nun ardından törende konuşan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da Esenler’de güzel şeyler olduğunu ifade ederek, “Bu çeşme, Esenler’e layık bir çeşme. Bu çeşmeden akacak çorbaların içenlere şifa vermesini diliyoruz. Bu çorba çeşmesi, imkânı olan hayırsever insanlarımızın topluma bir katkısı, bir kaynak aktarımı olarak değerlendirilebilir” dedi.

ÇORBA ÇEŞMESİNE ÖDÜL

Kaymakam Madenoğlu’nun konuşmasının ardından Belhaber.com internet sitesi ve Belhaber Dergisi’nin imtiyaz sahibi Mevlana Demirel, “Belediye Oscarları” adı altında düzenledikleri ve 512 proje arasından sosyal sorumluluk alanında birinci seçilen çorba çeşmesinin ödülünü Esenler Belediye Başkanı Göksu’ya takdim etti. Mevlana Demirel, Esenler dendiğinde hep sosyal yönü olan bir proje akla geldiğini belirtti ve, “Çorba çeşmesi de böyle bir proje. Esenler Belediyesi’nin böyle sosyal sorumluluk projeleri ürettiği için Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi. Böyle bir ödülü almaktan dolayı memnun olduğunu belirten Göksu, “Bizi böyle bir ödüle layık görmeniz bizim için bir onurdur” dedi.

Ödülün takdim edilmesinden sonra Esenler Belediye Başkanı Göksu, beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte çorba çeşmesinin açılış kurdelesini keserek vatandaşlara çorba ikram etti.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir