24 Nisan 2024 , Çarşamba
Anasayfa / Kültür&Sanat / Esenlerde Ramazan bir başka geçecek

Esenlerde Ramazan bir başka geçecek

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Düzenlediği Bir Basın Toplantısı İle Esenler Belediyesi nin Ramazan Ayı Boyunca Yapacağı Etkinlikleri Anlattı

Mübarek Ramazan ayı her yıl olduğu gibi bu yıl da Esenler de coşku ile kutlanacak. Birlik, beraberlik içerisinde Ramazan ayının ruhuna uygun etkinliklerin düzenleneceği Esenler de, vatandaşlar 30 gün boyunca birbirinden farklı ve ilginç organizasyonlarla anlamlı bir vakit geçirecek.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler Belediyesi Kültür Merkezi nde düzenlediği basın toplantısı ile bu sene Esenler Belediyesi nin uygulayacağı Ramazan programını açıkladı.Esenler de Ramazan boyunca görev yapacak tellalların maniler okuyarak basın toplantısının yapılacağı salona girmesinin ardından konuşmaya başlayan Göksu, basın mensuplarına Esenler hakkında kısa bilgi vermesinden sonra Ramazan programının tanıtımına geçti.

“Birlikte daha iyiyiyiz”
Esenler in Türkiye nin her tarafından göç alan kozmopolit bir ilçe olduğunun altını çizen M. Tevfik Göksu, “Bu sosyolojik olgudan da hareketle bu seneki Ramazan etkinliklerimizin ana sloganı; birlikte daha iyiyiz. Bu slogan çerçevesinde dostluğu, kardeşliği, arkadaşlığı, ahbaplığı pekiştirmek istiyoruz” dedi. Ramazan ayı sonunda her Esenlerliye (Birlikte olduk, daha iyi olduk) dedirtmeyi hedeflediklerini söyleyen Göksu açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Çadırlar orijinalliğini kaybetti

“İstanbul da iftar çadırını kaldıran ilk belediye biz olduk. Bu konuda da eleştiriler aldık. Ancak, biz iftar çadırlarının orijinalliğini kaybettiğine inanıyoruz. Ayrıca, mevsim ve saati itibariyle iftar çadırları bugün için çok kullanışlı değil. Diğer bir nokta ise, çadırlarda iftar açanlar fakirler olduğuna göre onları deşifre etmemek gerekiyor. Mensubu olduğum siyasi partinin de iftar çadırları konusunda belediyemizin uygulamasını örnek almasından da gurur duydum”.

Eve Teslim İftar ile 90 bin kişi iftar açacakİstanbul da bir model haline gelen Eve Teslim İftar uygulaması ile geçtiğimiz yıl her gün 2.500 kişinin yararlandığını kaydeden Göksu, “Bu sene bu rakamın 3 bin kişiye çıkacağını tahmin ediyorum.

Bu da, bir ay boyunca 90 bin kişinin Eve Teslim İftar uygulamamızdan istifade edeceği manasına gelir. İftara yarım saat kala ailesindeki fert sayısına göre hijyenik ortamda 4 çeşit sıcak yemek ekiplerimiz tarafından evlere teslim edilecek. İhtiyaç sahibi aileler, belediyenin ilgili birimleri ve muhtarlıklar aracılığıyla, tespit ediliyor. Yemekler istenildiği zaman ısıtılabiliyor. Yemeklerimiz özel dizayn edilmiş araçlarla evlere götürülüyor” dedi.

“Alo İftar” hattı da hizmette

Esenler Belediye Başkanı Göksu, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de her hangi bir sebeple o gün iftar sofrası hazırlayamayanlar için oluşturulan “Alo İftar” hattının bu sene de hizmette olduğunu söyledi. Saat 15.00 ile 17.00 saatleri arasında 440 11 26 numaralı Alo İftar hattını arayan vatandaşlara bu hizmetin verileceğini kaydeden Göksu, “Yoldan gelen veya herhangi bir sebeple iftar sofrası hazırlayamayanlar ile bizim göremediğimiz ihtiyaç sahibi ailelerin araması durumunda 4 çeşit yemeğimizi onlara da götüreceğiz. Bakacağız, eğer aile gerçekten ihtiyaç sahibi ise onu Eve Teslim İftar kategorisine alacağız ve her akşam iftar yemeği vereceğiz.

Yok eğer durumu iyi ise sadece o akşamlık iftar yemeği vereceğiz” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl özellikle Ramazan ın ilk günlerinde Türkiye nin dört bir yanından bu konuda telefon aldıklarını dile getiren Göksu, “Daha sonraki günlerde bu hizmetin sadece Esenler de oturanlara verildiği anlaşıldı. Ala İftar uygulamasının sadece Esenler de oturanlar için olduğunu özellikle hatırlatmak istiyorum. Geçtiğimiz yıl Alo İftar uygulamasından da yaklaşık 3 bin aileye iftar verdik” dedi.

Alo Sahur uyandırma servisi

Esenler Belediyesi nin Ramazan a özel yeni bir uygulamasından da söz eden Göksu, “Şimdiye kadar 440 12 89 numaralı Alo Sahur hattımıza 5 bin 500 Esenlerli kayıt yaptırdı. Bu numaramıza kayıt yaptıran Esenlerli vatandaşlarımızı da sahurdaki makul süre içinde uyandıracağız” diye konuştu. Alo Sahur a kayıt yaptıran vatandaşlar, ilk sahurlarında ney eşliğinde Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu nun sesiyle uyanacaklar. Daha sonraki günlerde ise vatandaşlar sahura, telefonun öbür ucunda davulun eşliğinde okunan maninin sesi ile kalkacaklar.
Konu Komşu iftardayız

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, bu seneki Ramazan da ilk uygulayacakları başka bir projeden daha bahsetti. Göksu, Sokakta İftar uygulaması ile de ilçe genelinde seçilmiş 10 okul bahçesinden “Konu Komşu İftardayız” sloganıyla iftar uygulaması gerçekleştirileceklerini söyledi. Komşuların iftar sofralarında buluşup kaynaşmalarını ve dostluklarını pekiştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Göksu, “Halkımıza şunu soruyoruz. Komşunu hiç iftara davet ettin mi? Komşuna hiç iftara gittin mi?

Komşuluğa tekrar tarihi misyonunu kazandırmak için, Esenler de büyüyen bir çocuğun yıllar sonra (Biz Esenler de arkadaşlarımızla, komşularımızla birlikte iftar yapardık) diye belleklerine güzel hatıralar yerleştirmek için böyle bir projeye imza atıyoruz. Vatandaşlar evlerinden getirdikleri iftariyelikleri komşularıyla paylaşarak manevi atmosferin yaşanmasına katkı sağlamış olacak.Hangi mahallede iftar programı düzenlenecekse birkaç gün öncesinden tellallarımız o mahallede duyurularını yapacaklar. Bu projemizle de Ramazan ayı boyunca yaklaşık 20 bin Esenlerliyi komşularıyla iftarlarda buluşturacağız ” diye konuştu.

Rekorlar kitabına gireceğiz
Geçen yıl ilkini “Bir sofra da sen kur” sloganıyla gerçekleştirdikleri en uzun iftar sofrasına bu sene de “Türkiye Esenler iftarında buluşuyor”la devam ettiklerini kaydeden M. Tevfik Göksu, “Dünyanın en uzun ve en kalabalık iftar sofrasını Esenler halkı ile birlikte kuruyoruz. Hedefimiz, Esenler in en uzun caddesinde 40 bin kişi iftar sofrasında buluşturarak bir rekora imza atmak. Şimdiki rekor 15 bin kişi. Bu şekilde Esenler i Guinness Rekorlar Kitabı na sokmak. Bu konudaki gerekli resmi yazışmalarımızı yaptık, yetkililer gelip o gün ölçümlerini yapacaklar. 21 Ağustos da dünyanın en uzun ve en kalabalık iftar sofrasını Esenler de kuracağız” dedi.

Toplamda 150 bin kişiye iftar
Eve Teslim İftar projesiyle 90 bin, “Türkiye Esenler iftarında buluşuyor”la 40 bin, “Konu Komşu İftardayız”la 20 bin kişi olmak üzere Ramazan ayı boyunca toplam 150 bin kişiye iftar vereceklerini belirten Göksu, “Bütün bu projelerimizi gerçekleştirirken belediye bütçesinden bir kuruş harcamıyoruz. Her akşamı bir hayırsever iş adamamız üstleniyor” dedi.

Esenler deki ihtiyaç sahiplerinin her türlü ihtiyaçlarının karşılandığı ve sosyal belediyecilik alanında Esenler Belediyesi nin birincilik getiren EDİM Projesi nin farklı bir versiyonla Ramazan ayı boyunca Esenlerlilerin yüzünü güldürmeye devam edeceğini söyleyen Başkan Göksu, Esenler de Ramazan ayı boyunca devam edecek kültür programlarını da anlattı.
Sahurdan sehere Ramazan

Esenler Belediyesi nin Ramazan ayında sahurları da en iyi şekilde değerlendireceğini söyleyen Göksu sözlerini şöyle tamamladı: “Sahurdan Sehere programlarında Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu tarafından 10 farklı parkta Türkiye nin ünlü isimlerinin de katılacağı Sahur sohbetleri düzenlenecek. Saat 23.00 de başlayacak programlar sahur sonuna kadar devam edecek. Esenler Belediyesi Kültür Merkezi de Ramazan ayı boyunca birbirinden renkli ve öğretici etkinliklere sahne olacak.

Merkezde hem çocuklar hem de büyükler için gösterilerden, Oyunlara, piyeslerden yarışmalara, imza günlerinden hayat derslerine kadar bir çok konuda Esenler halkına ücretsiz izleme ve katılma imkânı tanınacak. Ramazan kültür programları için Esenler in 4 meydanından Esenler Kültür Merkezi ne ücretsiz servisler düzenlenecek”.
Basın toplantısı, şerbetçilerin toplantıya katılanlara şerbet ikram etmesiyle sona erdi.

kaynak:haberler.com
[ad#Kusursuzweb]

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

İmamoğlu’ndan İBB’ye akademik atamalar

İBB’de Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı’na raylı sistem uzmanı Orhan Demir, Raylı Sistemler Daire Başkanlığı’na …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir