22 Haziran 2024 , Cumartesi
Anasayfa / Kültür&Sanat / Yaşlı Ve Hasta Bakımı Kadrosu Büyüyor

Yaşlı Ve Hasta Bakımı Kadrosu Büyüyor

ÖZİMEK Projesi meslek eğitiminin kapılarını aralıyor

İstanbul İl Özel İdaresi’nin öncülüğünde, İstanbul Ticaret Odası (İTO), İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü’nce hayata geçirilen ”Özel Mesleki ve Teknik Eğitim Kursları Projesi (ÖZİMEK)” kapsamında ”Hasta ve Yaşlı Bakımı Eğitimi Kursu” alan 47 mezuna, düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Törene, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Genel Meclis Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, ÖZİMEK Yürütme Kurulu ve İl Genel Meclisi üyeleri katıldı

İTO Meclis Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, projenin içinde Darülaceze’nin yer aldığını, Tam Gün Yasası’nın çıkarılmasının ardından Darülaceze’de doktor veya hemşire çalıştırmanın güç olabileceğini belirterek, burada yapılacak hizmetlerin kalitesini daha da yükseltmek için bakım elemanlarının böyle güzel birlikteliklerle eğitildiğini anlattı.

Akdağ, projeyle bugüne kadar 24 bin 93 kişinin eğitildiğini ifade ederek, şöyle konuştu

”Aslında bizim elimizde ‘genç nüfus’ gibi inanılmaz güzel bir sermaye var. AB, bizi zaman zaman kapısında bekletiyor. İnanıyorum ki AB, bundan bir kaç sene sonra iyi eğitilmiş genç nüfusa sahip bir Türkiye’nin üyeliğine bizden çok daha istekli olacak. Çünkü AB’nin iyi eğitilmiş genç nüfusa ihtiyacı var. Hepimizin ihtiyacı var aslında… Biz bilgiyi satma aşamasını geçmek zorundayız. Çünkü refah arttıkça üretilen ürünlerin dünyayla rekabeti korunur. O halde bizim üniversitelerimizde gerçekten üretime dönüşecek bilgiyi, yüksek katma değerli ürünleri üretmemiz gerekmektedir. Bu ürünleri tüm dünyaya satmalıyız. O zaman istihdamı, bir refah ülkesinde gelişmesi gereken istihdam modeline doğru çevirebiliriz. Yani bu işin özü, bilgiyi satmak, zenginleşmek ve zenginleştiğimiz bu yolda da sosyal hizmet alanlarına para aktarılmasını sağlamak. Burada da eğitimin büyük önemi var. Bugün sizlerin yaptığınız gibi bu hizmetleri yapan kişilerin iyi eğitilmiş olması lazım.”

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da ”Türkiye’nin kalkınmasında mesleki eğitimin çok önemli bir rol oynadığını” belirterek, bu alandaki açığın çok net bir şekilde gözüktüğünü söyledi.

”İnsanlarımız iş arıyor ama elinde bir mesleği yok. İş dünyası da yetişmiş eleman arıyor ama yeteri kadar bu konuda donanımlı insanımız yok” diyen Vali Hüseyin Avni Mutlu, bu konudaki açığı kapatabilmek için yapılan çalışmaları desteklediklerini kaydetti. Vali Mutlu, mesleklerin de zaman içinde değiştiğine işaret ederek, personelin de çağın gerektirdiği bilgilerle yeniden donatılması gerektiğini ifade etti

İstanbul İl Genel Meclis Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak ise ÖZİMEK’in bir “sosyal sorumluluk projesi” olduğunu vurguladı ve kurslar sayesinde meslek sahibi olanların, bir anlamda hayata tutunmalarının sağlandığını söyledi.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş da Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu ifade ederek, bunun çözülmesi için herkese görev düştüğünü anlattı. İşsizliğin çözülmesi için böyle bir sosyal sorumluluk projesine imza attıklarını belirten Yalçıntaş, şöyle devam etti:

”ÖZİMEK 2007 yılında başladı. O tarihten bu yana 82 meslek lisesinde, 164 branşta 24 bin 93 kursiyer eğitildi. Bunlardan 22 bin 112’si mezun oldu. Geri kalanların eğitimleri devam ediyor. Kursiyerlerin yüzde 23’ü işsizken iş sahibi oldu. Yüzde 14’ü kurs sonrasında daha iyi bir işe başladı, yüzde 38’inin de çalıştığı yerde ya maaşı arttı ya da statüsü yükseldi. Ayrıca proje kapsamında vatani görevlerini yapmakta olan askerlerimize, Ümraniye Cezaevi’ndeki hükümlülere, görme engellilere, mezarcılara eğitimler veriliyor.’

Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya ve İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, ÖZİMEK kapsamında ”Hasta ve Yaşlı Bakımı Eğitimi Kursu” alan 47 mezuna sertifikalarını verdi.

82 Okulda ve 164 branşta devam eden ÖZİMEK Kursları’ndan bugüne kadar 22 Bin 112 kursiyer mezun oldu. Bugün gelinen konumda kursiyer sayısı 24 Bin 093’e ulaşan ÖZİMEK, meslek eğitiminin kapılarını aralamaya devam ediyor.
[ad#Google Adsense]

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

İmamoğlu’ndan İBB’ye akademik atamalar

İBB’de Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı’na raylı sistem uzmanı Orhan Demir, Raylı Sistemler Daire Başkanlığı’na …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir