18 Haziran 2024 , Salı
Anasayfa / Esenler Haberleri / Samsun rüzgarı Eyüp/Feshane’de esti

Samsun rüzgarı Eyüp/Feshane’de esti

  Samsun rüzgarı Eyüp/Feshane’de esti. Samsun Dernekler Federasyonu  ,Samsun İl Özel İdaresi ve Samsun valiliği ile ortaklaşa   organize edilerek bu yıl 5.si düzenlenen  “SAMSUN TANITIM GÜNLERİ”  her yıl olduğu gibi bu yılda esti gürledi.Programın ilk startı Eyüp Camiinde Cuma namazından sonra  mehteran eşliğinde 15 bin kişiye keşkek dağıtımıyla başladı.Daha sonra kortej eşliğinde bütün Samsunlular  Feshaneye kadar  kol,kola yürüdüler.Etkinliğin açış kurdelesini Samsun Milletvekilleri Cemal Yılmaz Demir,Çağatay Kılıç,SADEF Genel Başkanı H.Kaya Aşçı,İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan Karanfil,ilçe belediye başkanı,Samsun spor eski başkanı Sezgin Gümüş ve kalabalık bir Samsun halkı katıldı.Programın ilk akşamı Samsun il ve ilçe belediye tanıtım stantlarını gezdiler.Programın 2.günü Cumartesi  Spor Bakanı Suat Kılıç,Cemalettin Şimşek,Mustafa Demir,Samsun valisi Hüseyin Aksoy ve yine Samsunlular katıldı.Programın finalini Fantazi müziğinin kralı Cengiz Kurtoğlu,yaptı.  

 Samsun Dernekler Federasyonu Genel Başkanı (SADEF) Genel Başkanı H.Kaya Aşçı ve yönetiminin gece gündüz çalışarak hayata geçirdiği  şenlik herkes tarafından takdir gördü.   Stantlarada en ilgi çekici yiyecek ürünü ise Bafra’dan gelen meşhur kaymaklı lokum ve nokul oldu.

Cumartesi akşam Samsun Tanıtım Günlerine katılarak bir konuşma yapan Gençlik ve Spor bakanı Suat Kılıç, Evet “Yıllar öncesinde İstanbul’da Samsun diye bir şey yoktu. Çok şükür şu anda ise resmi rakamlara göre 460.000, normalde ise 1,5 milyon Samsunlu var.
Bu da demektir ki, İstanbul’un üzerinde  artık bundan böyle Samsun’un mührü var. Samsun’un ve Samsunlunun güç kaybetmeye  bundan sonra hiç vakti yoktur diyen Kılıç  Bu noktada güçlü ve diri olmalıyız hatta olmak zorundayız”dedi.Kılıç konuşmasını şöyle sürdürdü Evet burada söz konusu Samsun ise gerisi teferruattır. Biz birlik beraberlik içerisinde olursak İstanbul’da Samsunluların sesi daha gür çıkacaktır.” dedi.

Feshadedeki porgrama katılarak Samsunlulara birlik ve beraberlik mesajları   veren  Bakan Kılıç, “Siz birlik içerisinde olun gerisinide bizlerden isteyin.Evet Samsunlu hemşehirlerim buraya elim boş gelmedi  buradan  sizlere bir  kaç müjde vermek istiyorum ,  o da Samsun-İstanbul yolunu Ankara-İstanbul yolu gibi modern bir yol yapacağız. Bizler göreve geldiğimiz günün ilk saniyesinden itibaren hizmetlere ve projelere hız verdik. Samsun’u eğitim ve spor kenti yapacağız demiştik. Verdiğimiz sözler bir bir oluyor. Eğitim denince de Bafra’ya merhum babaları adına Bafra Hacı Şevket Aşçı Turizm Fakültesi için 5 milyon TL bağışta bulunan ASTAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kaya Aşçı ve tüm Aşçı ailesine sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Samsun`un örf, adet ve geleneklerinin tanıtılması ve yaşatılması için bu tür etkinliklere destek verilmesi gerektiğini söyleyen Samsun Dernekler Federasyonu Genel Başkanı (SADEF) Genel Başkanı H.Kaya Aşcı ise, “Samsunluların birlik ve beraberliklerinin güçlenmesi amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu tür etkinliklerimizi bizden sonraki nesillerinde devam ettirmesi tek temennimizdir. Samsun Dernekler Federasyonu (SADEF) olarak etkinliklerimize devam ediyoruz. Feshane’de bütün Samsunlu sanatçılarımızın ve vatandaşlarımızın katıldığı çok güzel bir etkinlik yaptık.” Tabiki bunun  biz yaparken siz Samsunluların manevi güçlerine ihtiyacımız var diyerek konuşmasını noktaladı.Samsun Valisi Hüseyin Aksoy  ise yaptığı konuşmada son zamanlar Samsunluların Türkiyenin bir çok illerinde bir,birlerine kenetlendiğini görüyorum buda Samsun’un büyümesine çok önemli katkı sağlıyor işte buna paralel olarak bu gün burada olmak sizlerle olmak bana haz verdi.Bu noktada bu etkinliğe emeği geçen tüm hemşehrilerime teşekkür ediyor hepinize iyi eğlenceler diliyorum”dedi.  

Konuşmaların  Ardından fantezi müziğinin kralı  Cengiz Kurtoğlu biri, birinden güzel söylediği  parçalarla Samsunlulara muhteşem bir müzik ziyafeti sundu. Yaklaşık 2 saat sahnede kalan  Cengiz Kurtoğlu büyük alkış topladı. Konser programının ardından herkes 6. Geleneksel Buluşma’da görüşmek üzere bir birleriyle vedalaştı.

SADEF, Samsun Valiliği, Samsun İl Özel İdaresi, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 17 ilçe kaymakamlığı ve ilçe belediyelerinin de iş birliği ile Samsun Tanıtım Günleri 13-14-15 Nisan  gerçekleşen feshane etkinliği seneye buluşmak üzere senemonori eşliğinde son buldu.  

 

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir