23 Mayıs 2024 , Perşembe
Anasayfa / Belediye / Göksu Rekor Kıracak

Göksu Rekor Kıracak

Esenler Belediyesi 21 Ağustos Cumartesi günü “Dünyanın en uzun ve en kalabalık iftar sofrası”nı kurmaya hazırlanırken Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, bu alanda bir dünya rekoru kırmakta kararlı görünüyor. Göksu, dün de iftar verdiği sivil toplum örgütleri başkanlarından ve gece düzenleyen Giresunlular’dan rekor için destek istedi.

Geçtiğimiz sene “Bir sofra da sen kur” davetiyle yaklaşık 15 bin Esenlerli’yi aynı sofrada buluşturan ve bu sene bir çok belediyeye örnek olan Esenler Belediyesi’nin uygulamasında bu sene bir rekor denemesi hedefleniyor. Esenler Belediyesi’nin ilgili birimleri 21 Ağustos Cumartesi akşamı gerçekleştirilecek “Dünyanın en uzun ve en kalabalık iftar sofrası” için yoğun bir çalışma içine girerken Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da rekoru garantilemek için tüm Esenlerliler’den destek bekliyor. Başkan Göksu, her platformda vatandaşları rekorun deneneceği iftar sofrasına davet ediyor.

Esenler’e değer katıyor

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, mahalli dernekler, vakıflar ve spor kulüpleri başta olmak üzere ilçedeki tüm sivil toplum örgütlerinin başkanlarına bir iftar yemeği verdi. Esenler Kültür Merkezi’ndeki iftar sonrası bir konuşma yapan Başkan Göksu, sivil toplum örgütlerinin başkanlarından da rekor denemesi için destek istedi. Örgütlü toplumun her zaman avantaj olduğunu kaydeden Göksu, “Bu sebeple Esenler adına bir şey konuşmak istiyorsanız karşınızda organize bir yapının olması her zaman iyidir. İlçemizde de çoğu mahalli dernek olmak üzere 485 adet sivil toplum örgütü var” dedi.

Esenler gemisini hep birlikte yürütmek istediklerini söyleyen Göksu, 21 Ağustos’ta Esenler’de kurulacak “Dünyanın en uzun ve en kalabalık iftar sofrası” projesinde sivil toplum örgütlerine büyük görev düştüğünü söyledi. 40 bin kişinin katılımıyla bir iftar gerçekleştirmek istediklerini söyleyen Göksu, “Bu iftar hepimiz için çok önemli. Bir kere çocuklarımıza bir gelenek bırakıyoruz. Çocuklarımız 10 yıllar sonra bugünleri hatırlayacaklar ve (Biz yıllar önce Esenler’de tüm konu komşu iftarda buluşur, birlikte iftar açardık) diyecekler. Sonra bu uygulamamız, Esenler’in marka değerine marka katıyor. Anadolu’nun neresine giderseniz gidin, Esenler dediğiniz zaman (Şu en uzun iftar sofrasının kurulduğu yer mi?) diyorlar. Bu tür çalışmalar ilçemize büyük değer katıyor. Yaptığımız bu tür piar çalışmaları sonucu son bir yıl içinde Esenler’de emlak değerlerinde yüzde 30 artış oldu” dedi.

Derneklerden tam destek

“21 Ağustos’ta sizlerden çok büyük destek bekliyorum” diyerek sözlerine devam eden Göksu, “O gün bir dünya rekoru kıracağız. Şu anda rekor 15 bin kişi ile Dubai’de. Ancak 21 Ağustos’ta inşallah 40 bin kişi ile bu rekoru Esenler kıracak. Ve Esenler Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek. Bunu hep birlikte başaracağız. O gün Türkiye’nin renklerini orada buluşturacağız. Özellikle yöresel yemeklerinizle katılmanızı rica ediyorum” diye konuştu.

Sivil toplum örgütleri başkanları da 21 Ağustos’ta “Dünyanın en uzun ve en kalabalık iftar sofrası”na en geniş katılımla destek vereceklerinin sözünü verdiler.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, sivil toplum örgütleri ile ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında da başkanlara bilgi verdi. Göksu, Sivil Toplum Örgütleri Almanağı’nın tamamlanmak üzere olduğunu, yakında Anadolu Meclisleri projesini hayata geçireceklerini ve sivil toplum örgütleri için bir kültür merkezi yapacaklarını kaydetti.

Giresunlular’dan da destek istedi

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Ramazan kültür etkinlikleri kapsamında düzenlenen Giresunlular Gecesi’nde de Giresunlular’dan 21 Ağustos’daki rekor denemesine destek istedi. Toplumumuzdaki değerlerin başında komşuluk geldiğini hatırlatan Göksu, “Şimdi size burada sorsam komşunuza kaç kere iftara gittiniz? Ya da komşunuzu hiç iftara davet ettiniz mi? diye sorsam çoğunuzdan hayır cevabı alırım. İşte bu sebeple (Konu komşu iftardayız) diyerek mahallelerimizde iftarlar düzenliyoruz. Bu iftarlarımıza yaklaşık 2 bin kişi katılıyor. Finalimiz ise 21 Ağustos’ta olacak. Esenler için, çocuklarınızın geleceği için sizi o gün eksiksiz orada bekliyorum” diyerek rekor denemesine destek istedi.

Başkan Göksu’nun konuşmasının ardından meydanı dolduranlar, mahalli sanatçıların söylediği türküler, davul – zurna ve kemençe eşliğinde doyasıya eğlendiler. Giresunlular Dernek Başkanı Sıtkı Ada ve Giresunlu Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın birlikte Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’ya nazar ayetinin yazılı bulunduğu bir tablo hediye ettiler.
[ad#Google Adsense]

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

Ekrem İmamoğlu’nun İBB atamalarında dikkat çeken ayrıntı ortaya çıktı!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Medya A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne İpek Elif Atayman’ı atadı. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir