21 Nisan 2024 , Pazar
Anasayfa / Kültür&Sanat / Malatyalılar coştu

Malatyalılar coştu

Esenler Belediyesi Ramazan etkinliklerinin son programında Malatyalılar Gecesi icra edildi. Esenler Kültür Merkezi bahçesini dolduran Malatyalılar, yöresel sanatçılarının türküleri ile coşarken Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Malatyalıları 21 Ağustos’ta Esenler’de kurulacak “Dünyanın en uzun ve en kalabalık iftar sofrası”na davet etti.

Esenler Belediyesi’nin Ramazan etkinlikleri kapsamında yöresel geceler de yapılıyor. Yozgatlılardan sonra Malatyalılar da Esenler Belediyesi Kültür Merkezi bahçesindeki Ramazan etkinlik alanında bir gece düzenlediler.

Yoğun ilginin olduğu ve alanın tıklım tıklım dolduğu gecede bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler’in 81 ilden göç alan bir ilçe olduğunu hatırlatarak, “Ancak, Esenler kısmen hemşehrisi olduğum Malatya nüfusunun en yoğun ilçelerden birisi” dedi.

Bu seneki Ramazan etkinliklerinde ana sloganlarının “Birlikte daha iyiyiz…” olduğunu belirten Göksu, “Biz Hakkarisiyle, Malatyasıyla, Diyarbakırıyla, Kastamonusuyla, Edirnesiyle, Giresunuyla, Sinopuyla, Erzurumuyla birlikte Türkiye’yiz. Bu birlikteliği sağladığımız zaman, bir, iri ve diri olduğumuz zaman Allah’ın izniyle önümüzde hiçbir engel tanımayız, başaramayacağımız bir şey yoktur” diye konuştu.Göreve geldiğinden itibaren Esenler’de yürüttüğü hizmetlere de değinen Başkan Göksu, “Sizler Esenler’de yaşayanlar olarak zaten bunlara şahit oluyorsunuz. Şu anda Esenler’de 500 trilyonluk yatırım devam ediyor. Eylül 2009’da yapılan bir kamuoyu araştırmasında

 (Esenler’de oturmaktan mutlu musunuz?) sorusuna verilen cevaplarda (Evet mutluyum) diyenlerin oranı yüzde 61 iken Nisan 2010’da yapılan araştırmada aynı soruya verilen olumlu cevaplar yüzde 81’e yükseldi. Bu bizim açımızdan çok önemli bir ivmedir” dedi.

21 Ağustos’ta iftara davet etti

“Konu komşu iftardayız” sloganıyla mahallelerde düzenlenen iftarlara ortalama 2 bin kişinin katıldığını belirten Esenler Belediye Başkanı Göksu konuşmasını şöyle tamamladı:  “Biliyorsunuz 21 Ağustos’ta finalimiz var. Geçen sene dünyanın en uzun iftar sofrasını kuran Esenler halkını şimdi başka bir görev bekliyor. 21 Ağustos’ta dünyanın en uzun ve en kalabalık iftar sofrasını Atışalanı ve Davutpaşa Caddesi’ne kuruyoruz. Hepinizi eksiksiz bu iftara bekliyorum. Geçen sene yaklaşık 15 bin Esenlerli katılmıştı. Bu sene hedefimiz 40 bine ulaşmak ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girmektir. Şu anda bu alandaki rekor 15 bin kişi ile Dubai’ye ait. 21 Ağustos’tan sonra onlar düşünsün Esenler rekorunu kıracağız diye. Böylece Esenler’de bir gelenek başlatmış oluyoruz. Geleneği olmayan milletlerin geleceği olmaz. Gelenekler toplumların hafızasıdır.

 Geleneği olmayan toplumlar hafızasını kaybetmiştir. Biz Esenler’de birlikte iftar açma geleneğini başlatıyoruz. 15-20 sene sonra bugünün çocukları (Biz Esenler’de konu komşu bir iftarda buluşurduk, hep birlikte iftar açardık) diyecekler. Bu yüzden ve eğer Esenler’e küçük bir vefa borcunuz varsa onu ödemeniz için sizi o gün iftarımıza eksiksiz bekliyorum. Bu rekoru kıralım ki, Esenler’in marka değerine değer katalım”.

Hilal TV ekranlarından canlı olarak yayınlanan programda, Malatya Sivil Toplum Örgütleri Federasyonu Başkanı Celal Karahan, Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz ve İstanbul Milletvekili Nazım Ekren de birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından folklor ekiplerinin gösterisi ve yöresel sanatçıların okuduğu türkülerle meydanı dolduran yüzlerce Malatyalı doyasıya eğlendi. Gecede, Malatya’nın yöresel yemekleri tanıtıldı ve davetlilere Malatya kayısısı ikram edildi.

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

İmamoğlu’ndan İBB’ye akademik atamalar

İBB’de Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı’na raylı sistem uzmanı Orhan Demir, Raylı Sistemler Daire Başkanlığı’na …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir