18 Temmuz 2024 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / İŞTE YENİ BASIN KARTI

İŞTE YENİ BASIN KARTI

   a4007f68-f041-47b6-b5f4-b553ec5bf365-b

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından, 8-23 Nisan 2013 tarihleri arasında düzenlenen ‘yeni basın kartı’ seçimi oylaması tamamlandı. Kurumun Facebook sayfasında sunulan üç örnekten en fazla oyu alan yeni karta, gazetecilik meslek örgütleri ve oylamaya katılan gazetecilerin yorum, eleştiri ve önerileri doğrultusunda revize edilerek, son şekli verildi. Basın kartları tarihinde ilk kez gazetecilerin görüş ve beğenisine sunulan ve 16 gün süren oylamaya, medya çalışanları eleştiri, yorum ve önerilerde bulunarak büyük ilgi gösterdi. Gelen oylar neticesinde yüzde 78 oy oranıyla 3 numaralı basın kartı tasarımı, üzerinde değişiklikler yapılması şartı ile birinci seçildi.

 Daha kullanışlı olması ve taşıma kolaylığı sağlaması açısından, yeni basın kartının ölçülerini dünya standartlarına uygun hale getirildi. Basın kartlarının kullanımında sahteciliğin önüne geçebilmek amacıyla yeni basın kartı tasarımına 3 boyutlu hologram eklendi. Yeni basın kartlarını, çağa ve teknolojiye uyumlu hale getirmek amacıyla çip eklendi. Basın kartlarının değişen teknolojiye uyumlu olarak ilerleyen zamanlarda daha fonksiyonel bir kullanıma sahip olması amacıyla böyle bir uygulamaya geçildi.Basın kartlarına daha önce manuel olarak eklenen fotoğrafların dijital olarak eklenmesiyle basın kartları daha modern bir görüntüye kavuşturuldu.Basın çalışanlarının yurtdışında yaşadığı sıkıntıları gidermek amacıyla da yeni basın kartı tasarımında bazı düzenlemeler yapıldı. “BAŞBAKANLIK” ibaresi daha görünür hale getirilirken, diğer taraftan örnek kartta büyük bir şekilde yer alan “BYEGM” ibaresi de küçültüldü.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir