6 Haziran 2023 , Salı
Anasayfa / Esenler Haberleri / Madde Bağımlılığı Tiyatro sahnesin’de

Madde Bağımlılığı Tiyatro sahnesin’de

Madde Bağımlılığı Tiyatro sahnesinde

Lise öğrencileri, “Hedef Sensin-Madde Kullanımına Hayır” projesi kapsamında Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda hafta içi her gün düzenlenen tiyatro oyunuyla madde bağımlılığı konusunda bilinçleniyor.


Sosyal Belediyecilik anlayışını kendisine ilke edinen ve bu anlamda yaptığı çalışmaları birçok ödülle taçlandırılan Esenler Belediyesi, gençleri madde kullanımından uzak tutmak amacıyla yeni bir işbirliğine daha imza attı.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Hedef Sensin-Madde Kullanımına Hayır” projesi kapsamında Esenlerli gençler, tiyatro ile madde bağımlılığı konusunda bilinçleniyor.

Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda hafta içi her gün sabah ve öğlen saatlerinde düzenlenen “Çalıntı Düşler” adlı tiyatro oyunuyla henüz madde kullanmamış; fakat risk altında bulunan gençlere bağımlılık yapıcı maddeler hakkında mesajlar verilerek, yanlış bilgilerin doğrusunu aktarmak ve madde kullanım problemini azaltmak amaçlanıyor.

 

Öğrenciler eğlenirken öğreniyor

İlçedeki liselerde eğitim öğretim gören öğrencilere yönelik düzenlenen tiyatro oyunu ile öğrenciler, madde bağımlığı konusunda çok şey öğreniyor. Oyunu ilgiyle izleyen öğrenciler, oyundaki esprilerle zaman zaman kahkaha atarken, zaman zaman da oyunun akışına kendilerini kaptırdılar.

Yaklaşık 45 dakika süren tiyatro oyununda; Kan ve töre davaları nedeniyle Urfa’dan İstanbul’a göç etmek zorunda kalan genç bir delikanlının madde kullanımına başlama hikâyesi anlatılıyor. Şehir hayatına alışmakta zorlanan bir gencin yaşadığı kültür şokuna ve yanlış arkadaş seçimine dikkat çeken oyunda, öğrencilere bağımlılık yapan maddeler konusunda farkındalık kazandırmak hedefleniyor.

 

Tiyatro sonrasında eğitim

Oyun sonrasında ise İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli bir Narkotik polisi tarafından öğrencilere madde bağımlılığı ile ilgili eğitim veriliyor ve öğrencilerin soruları cevaplandırılıyor.

Eğitimin ardından tüm öğrencilere özel olarak hazırlanan kitapçıklar ve eğitimci el kitapları dağıtıyor.

“Hedef Sensin-Madde Kullanımına Hayır” projesi kapsamında gösterimi yapılan tiyatro oyunu, şubat ayı sonuna kadar her gün sabah ve öğleden sonra iki seans olmak üzere Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda sahnelenmeye devam edecek.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

Tricks Your Best First Date

Happening a first date is a lot like investing a week-end in Las vegas – …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir