22 Haziran 2024 , Cumartesi
Anasayfa / Esenler Haberleri / Neşet Ertaş’tan sonra Aşık Mahsuni’de anıldı

Neşet Ertaş’tan sonra Aşık Mahsuni’de anıldı

Neşet Ertaş’tan sonra Aşık Mahsuni’de anıldı mahsuni

Türk halk müziğinin ölümsüz ismi Âşık Mahzuni Şerif, Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen programda anıldı. Programda, Mahzuni Şerif’in türküleri seslendirildi.
Aynı kapsamda Neşet Ertaş’ta anılmıştı.
 Esenler Belediyesi, “Çeşmi Siyahım”, “Dom dom Kurşunu”, “Gül Yüzlüm” gibi türküleriyle Türk halkının gönlünde taht kuran büyük halk ozanı Âşık Mahzuni Şerif için anma programı düzenledi. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Avrupa Kültür Başkenti Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen anma programına; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat, Aşık Mahzuni Şerif’in oğlu Ali Mahzuni, eşi Fatma Mahzuni, torunu Yiğit Mahzuni, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Meryem İnat ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Aşık Mahzuni Şerif’in hayatının anlatıldığı sinevizyon gösteriminin ardından başlayan programa ev sahipliği yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptığı konuşmada, “Bugün bu toprağın sesini, bu toprağın çocuklarını bu toprağın çocuklarıyla buluşturacağız. Bu toprağın çocukları bu toprağın yetirdikleriyle buluşması gerekiyor. Çünkü bir daha Mahzuni Şerif bir daha gelmeyecek; ama Mahzuni Şerif’in o yüreğinden çıkan tınılar kıyamete kadar devam edecek, nesiller boyu sürecek” dedi.

BU TOPLUMUN KIYMETLİLERİNİ ANLATMALIYIZ“Mahzuni Şerif’i bu toplumla buluşturmak bizim en önemli görevlerimizden bir tanesi” diyen Göksu, şöyle konuştu:
“Çünkü biz bu toplumunu var olduğu değerlerde her şeyin kıymetli olduğuna inanıyoruz. Bu toplum Yunus Emresi’yle Hz. Mevlana’sıyla, Hacı Bektaşi Velisi’siyle, Mahsuni Şerifiyle, Necif Fazılıyla, Nazım Hikmetiyle, Tevfik Hikmetiyle çok kıymetli. Daha doğrusu bu toplum kendi yetiştirdiği bütün değerleriyle çok kıymetlidir. Bize düşen görev ise; yeni nesile bu toplumun kıymetlilerini anlatmak ve öğretmektir. Bunun için biz Esenler Belediyesi olarak kendimize bu işi bir görev addettik. Bu toplumun önünde yürüyen kimler varsa onların anlaşılması ve bu toplumla buluşması için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz.”

BEN BÜYÜK BİR DOSTU KAYBETTİM

Programda konuşan Mahzuni Şerif’in oğlu Ali Mahzuni ise, babasının ölümün hiçbir zaman bir son olmadığını vurgulayarak, “Bugün yine aramızda” dedi. Mahzuni Şerif bir hak düsturu olduğunu belirten Mahzuni, “Mahzuni barışı haykıran insandı. Onu türküleriyle, deyişleriyle, duruşuyla, gülüşüyle sesiz bakışıyla ve yavaş yavaş yılların ağırlığının omuzlarına düştüğü sağlık sorunlarıyla baş başa kaldığı zaman Musa’yla Asası misali, İsa’yla havarisi misali, Muhammed’le Ali misali can cana, yan yana durduk biz. Ben büyük bir dostu kaybettim. Ama bugün kendisinin dediği gibi yüzlerce Mahzuni’yle olmanın onurunu gururunu yaşıyorum” diye konuştu. Aşık Mahzuni Şerif’in torunu Yiğit Mahzuni de Aşık Mahzuni Şerif’in torunu olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

TÜRKÜLERİYLE MEST ETTİLER

Yapılan konuşmaların ardından Türk halk müziğinin önde gelen sanatçılarından; Hüseyin Turan, Sevcan Orhan, Aysun Gültekin ve Ender Balkır, geceye özel kurulan dev bir orkestra eşliğinde Aşık Mahzuni Şerif’in türkülerini seslendirdiler. Sanatçıların her biri gönülden söyledikleri türkülerle, dinleyicileri mest ettiler. Geceye katılan yüzlerce türkü sever de dinledikleri bir birinden güzel türkülerle duygusal anlar yaşadılar.

Gecenin sonunda Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, programa katılan sanatçılara ve Aşık Mahzuni Şerif’in oğlu Ali Mahzuni, eşi Fatma Mahzuni ile torunu Yiğit Mahzuni’ye birer plaket takdim etti. Başkan Göksu ayrıca Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV) öğrencilerinin çizdiği Aşık Mahzuni Şerif’in resmini de, eşi Fatma Mahzuni’ye hediye etti.


Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir