6 Haziran 2023 , Salı
Anasayfa / Köşe Yazarları / Raşit UÇAR’ın kaleminden BENİM PENCEREMDEN

Raşit UÇAR’ın kaleminden BENİM PENCEREMDEN

BENİM PENCEREMDEN

Bir insanın iki dostu vardır, birinci dostu kendisidir. Nasıl ki nefsini yener, öfkesini mağlup eder ve aklını hırsının önünde tutabilirse kendisinin ve ailesinin dostu olur. Bunların tersini yaptığı zaman ise kendisi, ailesi ve tüm dostları ile düşman olur. İkinci dostu ise yüzüne yanlışını ve hatasını söyleyenlerdir. Tabi hatası, kendisine söylenen yanlışını hatasını kabul ederse yok ben bilirim, benim dediğim doğrudur derse hatayı hata ile düzeltmek isterse hiçbir şeyi düzeltemez.  Dostlarını kaybeder, düşmanlarını çoğaltır bütün aileni zora sokarsın.

Peki nasıl dost kazanıp, düşmanlarımızda kurtulabiliriz. Birincisi hırsımızı aklımızın önüne geçirip kendimizi hırsımız ile yönettirmeyeceğiz. Gaza gelip rastgele konuşmayacağız. Dil vardır öyle tatlıdır ki bal olan çiçeğin etrafını nasıl arılar sarıyorsa aynı o şekilde insanları kendine çeker ve dost eder. Dil vardır hırsına mağlup olup her türlü çirkin sözü söyler işte oda çöldeki bir leşe benzer. Kokusundan herkes tiksinir etrafına akbabalar ve kargalardan başka bir şey yaklaşmaz.

İşte dostu da düşmanı da dil yapar. Çevresine şirin gözükmek için yüzüne güleni kendine dost sanma, kendimize gerçek dost edinelim düşman aramamıza gerek yok. Gücümüz yetiyor diye zayıfı ezmeyelim bir gün bizde zayıf düşebiliriz. Herkes güçlünün ve zenginin yanında yer almak ister sakın yağcılık olsun diye sende onları savunma. Ahirette azap çekmemek için kimsenin günahına ortak olma, senin günahın sana yeterde fazla gelir.

Sevgili dostlar acı konuşmayalım, tatlı söyleyelim; öfkemize kapılmayıp hırsımıza yenilmeyelim. Ne kadar hırs yaparsak o kadar zarar görürüz. Diken ektiğimiz bahçeden gül biçemeyiz. Sözlerimi Yunus Emre’nin bir şu güzel sözü ile bitirmek istiyorum “suratıma tokat atan karşısında beni elsiz, yüzüme küfür edenin karşısında dilsiz et.” Allahım bize de ibret almayı nasip et. Amin.

 

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

Taşınmaz Ticaret bilgi sistemi

Gayrimenkul ticareti ile uğraşan emlak sektörü ilgili Ticaret bakanlığı nın 5 Haziran 2018 tarihinde taşınmaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir