21 Nisan 2024 , Pazar
Anasayfa / Esenler Haberleri / Rumeli Balkan Federasyonundan muhteşem iftar

Rumeli Balkan Federasyonundan muhteşem iftar

Rumeli-Balkan Federasyonu’nun geleneksel iftar yemeği, 1453 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Topkapı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti.

İftara katılan portokol oldukça fazla oldu.Rumeli Balkan Ferderasyonunu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı iftara katılan misafirleri kapıda karşıladı.Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, siyasi farklılıkların Rumeli-Balkan konusundan söz edilince hiçbir zaman fark olarak ortaya çıkmadığı belirterek, ”Hepimiz el ele verip yüzyılların hatırasını yaşatmaya çalışırız” dedi. Arınç, ”Siyasi farklılıklarımız, Rumeli- Balkan konusundan söz edilince hiçbir zaman fark olarak ortaya çıkmaz. Hepimiz el ele verip, yüz yılların hatırasını yaşatmaya çalışırız” dedi.
Bu akşam restorasyonu biten Arap Camisi’nin açılışının olduğunu da belirten Arınç, konuşmasına şöyle devam etti:

”Arap Camisi İstanbul’un ilk camisidir. 716-717’de kente kuşatma için gelen Müslüman askerlerin yaptığı camidir. 1295 yıl önce yapılan, bir ara kiliseye çevrilen, sonra yüzyıllarca Arap’ların yaptığı bilindiği için, ‘Arap Camisi’ olarak bilindiği için isim alan bu nadide caminin biraz sonra açılışını yapacağız. Son yapılan Mimar Sinan Camisi gibi bu camiler hayırseverlerin yaptığı camilerdir. Kamu harcaması olarak verilen bir kuruş yoktur bu camilerde. Çok şükür hayırsever insanımız, ne kadar katkı sağlarsa, bu camiler, bu külliyeler yapılabiliyor. 2010 İstanbul Kültür Ajansı olarak katkıları ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla başardık. Onlar 3 milyon Türk Lirası, biz 2 milyon Türk Lirası koyduk, toplam 5 milyon Türk lirasına Arap Camisi, en ince işçiliğine kadar mükemmel bir açılışa hazırlandı. Arap Camisini görmek için en kısa zamanda Karaköy’e gidiniz.”

Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’ndan da sorumlu olduğunu belirten Arınç, bu kurumun ve diğer kurumların, Edirne’den İzmir’e Balkan Savaşları’nın 100’üncü yılıyla ilgili anma programları yapacaklarını vurgulayarak, ”Balkanlar’dan günümüze kadar geçirdiğimiz acı tatlı günleri, savaşların sebep ve sonuçlarını bir kez daha görmüş olacağız” dedi.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener de, Hakkari’de gerçekleşen helikopter kazasında şehit olan askerlerin ailelerine başsağlığı dileyerek başladığı konuşmasında, 2013 yılının Balkan Savaşları’nın 100’ncü yılı olduğunu, bunun, sözde Ermeni soykırım yasa tasarılarının çok önüne geçecek önemli bir olay olduğunu hatırlattı. Balkan-Rumeli Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı da, 7 yıl önce kurulan federasyonun Balkanlardan ve Kafkaslardan gelen insanları bir arada tutma konusunda çok önemli işlere imza attığına dikkati çekti.

Bölükbaşı, ”Balkan Savaşları’nda büyük soykırım yaşandı. 632 bin insanımızı kaybettik. Ama tarih bunu yazmıyor. 5,5 milyon insan göçe mecbur bırakıldı. Bir avuç Ermeni diasporası, olmayanı olmuş gibi gösterebilmektedir. Biz ise 632 bin insanımızı kaybettik. Bunu uluslararası düzeyde kabul ettiremedik. Gerçek soykırım Balkanlar’da ve Kafkaslarda dünyanın gözleri önünde yaşandı. Balkan Savaşları’nda yaşananları iyi anlamamız ve anlatmamız lazım” diye konuştu.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da, bu gece kendisini misafir gibi görmediğini, evsahibi gibi hissettiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

”İstanbul’un en önemli özelliklerinden birisi de bir Rumeli şehri olmasıdır. Balkanlar’ın zenginliğini gösteren her kültürden izler görmek mümkündür. Bu coğrafyada daha huzurlu günler yaşıyoruz. Balkanlar’da insanların dinleri ve etnik kimlikleri yüzünden kimseye acı çektirilmiyor. AB insanlık tarihinin en kapsamlı barış projesidir.”

Herkesin ramazanını kutlayan Bağış, ”Ramazan orucu olgusunun tüm dünyaya barışı ve ramazanın temsil ettiği paylaşma, dayanışma ve yardımlaşma kültürünü yaymasını temenni ediyorum” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay da, ailesinin büyük bir kısmının Rumeli’den göçtüğünü belirterek, ”Gittiğim her yerde, bu ülke, hepimizin iktidarıyla muhalefetiyle, mecliste olanı, olmayanıyla siyasi partileriyle, hiçkimse bir diğerinden daha fazla Atatürkçü değil, hiç kimse de bir diğerinden daha fazla dindar değil. Biz atamıza da bağlıyız. Biz dinimizi de sonuna kadar bağlıyız” diye konuştu.

Balkan-Rumeli Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı da, 7 yıl önce kurulan federasyonun Balkanlardan ve Kafkaslardan gelen insanları bir arada tutma konusunda çok önemli işlere imza attığına dikkati çekti.

Bölükbaşı, ”Balkan Savaşları’nda büyük soykırım yaşandı. 632 bin insanımızı kaybettik. Ama tarih bunu yazmıyor. 5,5 milyon insan göçe mecbur bırakıldı. Bir avuç Ermeni diasporası, olmayanı olmuş gibi gösterebilmektedir. Biz ise 632 bin insanımızı kaybettik. Bunu uluslararası düzeyde kabul ettiremedik. Gerçek soykırım Balkanlar’da ve Kafkaslarda dünyanın gözleri önünde yaşandı. Balkan Savaşları’nda yaşananları iyi anlamamız ve anlatmamız lazım” diye konuştu.
Rumeli-Balkan Federasyonu’nun geleneksel olarak düzenlediği iftar programına, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Ali Müfit Gürtuna, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu ,Esenler eski belediye başkanı Mehmet Öcalan, Esenler ilçe emniyet müdürlüğünden il emniyet müdürlüğü foto filim şube müdürlüğüne atanan Murat Şahim,Esenler belediye Başkan Yardımcısı Nuri Öztürk,SP Esenler ilçe başkanı Tuğrul Yalçınkaya,eski ilçe başkanı Erol Urhan, belediye meclis üyesi Sebahattin Yiğit, Esenler Rumeliler Derneği Başkanı A.Fettah Dindar,CHP Esenler eski ilçe başkanı Şuayip Vardar ve vatandaşlar katıldı.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir