23 Mayıs 2024 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / SADEF’in eğitim atağı

SADEF’in eğitim atağı

SADEF’in eğitim atağı

Samsun Dernekler Federasyonu’nun (SADEF) ikincisini düzenlediği “55 Genç SADEF’le Okuyor” yemeğinde Samsun’un ve İstanbul’un önde gelen isimleri bir araya geldi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen yemeğe katılım bir hayli fazla idi.Kısa adı SADEF olan Samsun Dernekler Federasyonu SADEF‘in Samsun merkezli faaliyet gösteren 6. Bölge Başkanlığı üniversite öğrencilerine burs sağlanması için düzenlenen 2. Geleneksel ’55 Genç SADEF’le okuyor’yemeğinde Samsunlular ile bir araya geldi.

Geçen yıl başlatılan ve geleneksel hale getirilen ‘55 Öğrenci SADEF’le Okuyor ‘ sloganıyla 55 Samsunlu öğrenciye burs sağlayan proje hakkında konuşan 6. Bölge Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Akman Samsunlu imkânı olmayan öğrencilerimize destek olmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımıza devam ederken de Samsunlu bürokratlarımızın ve siyasetçilerimizin gönül desteğini istiyoruz. Geçen sene düzenlenen yemekle 55 öğrenciye eğitim bursu verilmesini sağladık. Bu yıl ise bu sayıyı daha iki üç kat daha artırmak ve daha çok öğrenciye destek olmak istiyoruz. Bu şehrin sesini en gür bir şekilde duyurmaya çalışıyoruz. Sizlerin de destekleriyle bu uğurda önemli mesafe aldık.” dedi.

Gece için SADEF Genel Başkan Yardımcıları Abdurahman Güngör,Yıldıray Baş,Aydın Dursun,Osman Öğütcü,Hüseyin Eroğlu,Nail Önder, Sefer Aksoy ile Samsun’a gelen Samsun Dernekler Federasyonu Genel Başkanı ve ASTAŞ HOLDİNG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı H.Kaya Aşcı ise konuşmasında federasyon çalışmaları, projeleri ve hedefleri hakkında bilgiler verdikten sonra Samsun’un İstanbul’da siyasi anlamda daha güçlü olması gerektiğini söyledi.

Aşcı; “SADEF olarak kurumlaşarak tamamlamış olduğu tüm bölgelerde dernekleriyle bütünleşerek Türkiye genelinde bölge başkanlıkları oluşturmuştur. Toplumumuzun vazgeçilmez temeli olan kadınlarımızın sesine kulak vererek tüm bölgelerde kadın kollarını gerçekleştirmiştir. Geleceğimizin teminatı gençlerimizi organize ederek meydana getirdiği sinerji ile topluluğun bütün kesimi ile bütünleşmiştir. Kültür değerlerimizin yaşatılmasında çok büyük önem vermektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan demokrasiye adımları atmış olduğu bu değerler Türkiye’ye çok güzel çığır açmıştır. SADEF Genel Merkezi olarak bizlerde İstanbul’da düzenlediğimiz etkinlikle Samsun’umuzun kültürel değerlerini tanıtmak için çalışmalar yapıyoruz. İstanbul’da bulunan Samsunlu sayısı 800 bin ila 1 milyon arasında. Ancak, İstanbul’da bulunan 39 ilçede toplam 1200 belediye meclis üyesi olmasına karşın bunlardan sadece 8 tanesi Samsunlu. Hiçbir belediyede Samsunlu bir belediye başkanı yok. En azından 39 ilçede 2 belediye başkanı neden olmasın? 1200 meclis üyesi içerisinde 200 tanesi neden Samsunlu olmasın?” şeklinde konuştu. Aşçı konuşmasını Eti Bakır İşletmesinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen elim kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı yaralılara da Allah’tan şifa dileyerek ve 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayarak bitirdi.

MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek ise konuşmasında “Söz konusu Samsun ise gerisi teferruattır. Bizim üzerimize düşen her sorumlulukta taşın altına elimiz sokmaktan çekinmeyiz. Sivil toplum kuruluşları siyasilere önderlik yapıyorlar. Çünkü sivil toplum örgütlerinin siyasi kaygılarının olmaması yapacakları hizmetlerin daha ön plana çıkmasına vesile oluyor. Bu anlamda da üniversite öğrencilerimizin SADEF’in bursu ile okuması ayrıca önem taşımaktadır.” dedi.

AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir ise,’’Bu geceyi tertip eden SADEF’i tebrik etmek istiyorum. SADEF Genel Başkanı H.Kaya Aşcı Bafra’daki Turizm Fakültesi’nin 8 milyon TL’lik katkısı ile fakültenin yapımını üstendiler. SADEF’in düzenlemiş olduğu 55 gence eğitim bursunda önümüzdeki senelerde bu sayının artmasını bekliyoruz. Sivil toplum kuruluşları sadece çay içmek için veya bir araya gelip sohbet etmek için kurulmuş olan oluşumlar değildir. Öyle olanlar da vardır ama böyle olmamalı. Bu konuda SADEF’in başlatmış olduğu bu çalışmayı önemsiyorum ve kutluyorum. SADEF’ten ayrıca Samsun’a bir hatıra ormanı yapılmasını ve her yıl kentin kırsal bir alanında bulunan köy okullarından bir tanesine şefkat elini uzatmasını da temenni ediyorum.’’diyerek katkısı olanlara teşekkür etti.

Konuşmalardan sonra ise Program SADEF Genel Sekreteri Yıldıray Baş’ın AKS Televizyonu ekranlarından canlı yayınlanan ’’GURBETTEN SAMSUN’A YILDIRAY ŞOV.’’ İle devam etti. Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.Canlı yayında tüm Türkiye ve Avrupa’da yaşayan Samsunlular yapılan anlamlı geceyi izleme şansına sahip oldu.Samsun Sanat Müziği Derneği solist Serkan Varol ile geceye müzik ziyafeti sundu.

Canlı yayın esnasında ise öğrencilere burs sağlandı.MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek 1,Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin 5, SADEF Genel Başkanı ve ASTAŞ HOLDİNG Yönetim Kurulu Başkanı H.Kaya Aşcı 5, Ak Parti Samsun Eski İl Başkanı Osman Çetinkaya 5, İlçe Belediye Başkanları 1’er ve diğer davetlilerin desteği ile 55 adet burs saplanmış oldu.

Canlı yayında bir konuşma yapan Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ise,’’ Samsun birlik demektir. Beraber olmanın, birlikte güçlü olmanın gereğine inanmak demektir. Büyük olmak, büyük adımlar atmayı da gerektirmektedir. SADEF, İstanbul’da var olan Samsunlu dernekleri bir araya getirerek bir konfederasyon halinde örgütlenip onların bir çatı kuruluşu haline geldi. Çeşitli bölgelerde de temsilcilikler açmak suretiyle dernekler arasında iletişim sorununu ortadan kaldırdı ve Samsun’daki dernekler arasında bir köprü oldu. Bu bakımdan SADEF’in kuruluşu ve bölge temsilciliğinde burada faaliyete geçmesinde en önemli alanlardan biri olan eğitimde böyle bir çalışmanın içerisinde yer almış olması her türlü takdirim üstündedir. Çünkü eğitim bizim olmazsa olmazın başında geliyor. ‘’diyerek sözlerini tamamladı.

SADEF Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Eroğlu ise yaptığı konuşmada,’’SADEF’in yaptığı çalışmalar ve siyasi gelişmeler hakkında bilgiler sundu. SADEF Ankara Bölge Başkanı Zeynep Karagöl ile Samsun Eski Milletvekili Süleyman Yağcıoğlu’da birlik ve beraberlik mesajları veren konuşma yaptılar.

Gecenin sonunda gecenin düzenlenmesine büyük emeği geçen SADEF 6.Bölge Başkanı Köksal Akman ve Yönetimi Adına SADEF Genel Başkanı H.Kaya Aşcı tarafından bir plaket sunumu yapıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen II. Geleneksel ’55 Genç SADEF’le okuyor’yemeğine AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kamuran Özden, Samsun Eski Milletvekili Süleyman Yağcıoğlu, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cora, Alaçam Belediye Başkanı İlyas Acar, Kolay Belediye Başkanı Dursun Aygün, İkizpınar Belediye Başkanı Şaban Çalışkan, Ak Parti İlkadım İlçe Başkanı İhsan Kurnaz, MHP Alaçam İlçe Başkanı Ersin Kıcır, Bafra Şevket Aşcı Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr.Ali Kemal Ayan, SADEF Genel Başkanı H.Kaya Aşcı, Genel Başkan Vekili Abdurrahman Güngör, Genel Sekreter Yıldıray Baş, Genel Sayman Nail Önder, Genel Başkan Yardımcıları Aydın Dursun, Sefer Aksoy, Hüseyin Eroğlu, Osman Öğütçü, SADEF Ankara 7.Bölge Başkanı Zeynep Karagöl ve Yönetimi, Mimar Numan Kama, kamu ve kurum müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve davetliler katıldı.

 

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir