24 Nisan 2024 , Çarşamba
Anasayfa / Esenler Haberleri / Somalide ilk etapta 110 bini kişiye iftar, hedef 250 bin

Somalide ilk etapta 110 bini kişiye iftar, hedef 250 bin

Esenler belediye başkanı M.Tevfik Göksu’nun özel gayretleri sonucu Esenler’ den ramazan boyunca Somaliye  100 bin kişiye iftar sloganıyla başlanılan kampanyanın ilk startında tam 110 bin kişiye iftar temin edildi.Esenler belediyesi meclis salonunda olağan üstü toplanan belediye 100 TL ile kampanyaya katılma kararı alırken ,Meclis toplantısının ardından belediye başkanı M.Tevfik Göksu:20 bin kişiye şahsı ve kardeşleriyle birlikte katıldı.Göksun ardından Esenler’ deki hayır severlerin kalınca kararınca sağladığı katkılar sonucu Esenler belediye bütçesinden 100 TL hariç 110 bin kişiye’ de iftar sözü alındı.Kampanyanın sonucu Esenler belediye başkanı M.Tevfik Göksu:Beş yüz bin nüfusluk ilçede hedef 250 “dedi. Göksu konuşmasında  Somali’ de  “ son 61 yılın en kuraklığı yaşanmaktadır.işte bu noktada bizimde yarın ne olacağımız belli değil.Bu gün halimiz çok iyi olabilir ancak yarın ne olacağımız belli olmaz ” dedi.

 Afrika ülkesi Somali’deki açlık felaketi, Esenler’ihareketgeçirdi. Belediyenin başlattığıyardımkampanyasında15 dakikalık kısa sürede 150 binTL’den fazla para toplandı.
Esenler Belediyesi, tarihin en büyük insanlık dramlarından birinin yaşandığı Somali’ye yardım etmek için harekete geçti. Belediyenin öncülüğünde tüm siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ile başlatılan yardım kampanyasının ilk gününde 100 bin kişilik iftar hedefi aşıldı. Esenlerli çocukların kumbaralarında biriktirdikleri harçlıkları, bir bayanın da parmağındaki yüzüğünü kampanyaya bağışlamaları, kampanyanın açılışında herkesi duygulandırdı. Kampanya destek veren herkese teşekkür eden Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu,“Somali’ye cebimizden çıkardığımız harçlıkları götüreceğiz. Oraya yüreğimizi, sevgimizi, kardeşliğimizi götüreceğiz”  dedi.

Esenler Belediyesi, Somali’de yaşanan kıtlık felaketine sessiz kalmadı. Son 60 yılın en kurak günlerini yaşandığı Somali’de, açlıkla mücadele eden insanlara yardım etmek için harekete geçen Esenler Belediyesi, “En azından bir gün tok uyusunlar” sloganıyla büyük bir yardım kampanyası başlattı. Kampanya başladığı ilk günde “Somali’de 100 bin iftar” hedefi aşıldı.

Esenler Belediye Meclisi’nde gerçekleşen olağanüstü meclis toplantısı ile kampanyayı tüm kamuoyuna duyuran Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler’den Somali’ye yardım çağrısı yaptı. Mahalle muhtarlarından, sivil toplum kuruluşlarına, iş adamlarından din görevlilerine kadar Esenler’in tüm kanaat önderlerinin destek vermek için katıldığı olağanüstü toplantı,  Başkan Göksu’nun başkanlığında gerçekleşti.

Toplantıda oy birliğiyle Somali’de yaşanan kıtlık felaketinde mağdur olan vatandaşlara yardım etmek için karar alındı. Mecliste oy birliği ile alınan yardım kampanyası kararın ardından yürütülecek çalışma hakkında bilgi sunan Göksu, kuraklık ve açlıkla yaşam mücadelesi veren Somali’de tarihin en acı insanlık dramının yaşandığına dikkat çekerek, “Somali’de, Sudan’da, Etiyopya’da bir çok çocuk açlık ve susuzluktan ölüyor. 21. yüzyılda bu bir insanlık dramıdır” dedi.

“Biz istedik ki Esenler’deki her bir kardeşimiz Somali’deki kardeşlerimizle iftar kardeşi olsun” diyen Göksu, “Onlar orada açlıkla kıvranırken, onlarla beraber aynı soframızı aynı ekmeğimizi onlarla paylaşalım istedik” dedi.

 Somali’de 100 bin kişilik iftar

Esenler, Somali için seferber olduEsenler Belediyesi’nin Somali’ye yönelik başlattığı yardım kampanyası kapsamında,  ilk etapta Esenler halkının katkısıyla 100 bin kişiye iftar vereceklerini söyleyen Göksu, önümüzdeki hafta Somali’ye gönderilecek olan yardım kargo uçağı aracılığıyla da yardım paketlerini bu ülkeye ulaştıracaklarını belirtti. Kampanyanın 3 aşamadan oluştuğunu anlatan  Göksu, 100 bin kişilik iftar organizasyonunun yanı sıra mama, süt ve çeşitli gıda maddeleri ile  çocuk bakım malzemeleri ve tekstil ürünlerini de Somali’ye ulaştıracaklarına dikkkat çekti.

Kampanyayı TİKA aracılığıyla yapacaklarını vurgulayan Göksu, Esenler’de Ramazan ayı boyunca toplanacak olan iftar paralarını Somali’ye göndereceklerini belirtti. Maliyet nedeniyle Somali’ye bizzat gitmek yerine, yardımların ulaşmasını sağlayacaklarını ifade eden Göksu, “Somali’ye cebimizden çıkardığımız harçlıkları götüreceğiz. Oraya yüreğimizi, sevgimizi, kardeşliğimizi götüreceğiz”  dedi.

Başkan Göksu’dan 20 bin kişilik iftar

Göksu konuşmasının ardından kampanyayı, Esenlerli çocukların kendi harçlıklarını biriktirdikleri kumbaralarla başlattı. Esenlerli bir bayan vatandaşın parmağından çıkardığı bir yüzükle kampanyaya destek verdiğini söyleyen Göksu, Esenler Belediye Başkanı olarak bizzat Somali’de 20 bin kişilik iftarı üstlendiğini açıkladı. Konuşmasının ardından başta meclis üyeleri olmak üzere toplantıya katılan mahalle muhtarlarına, derneklere ve işletmecilere yönelen Göksu, hepsine tek tek Somali’de kaç kişilik iftar vereceklerini sordu. Esenler Belediye Meclisi AK Parti grubu 10 bin kişi, Saadet ve CHP de 1000 kişilik iftar bağışında bulunacaklarını dile getirirken; toplantıya katılan diğer davetliler de yapacakları yardımları söylediler. Esenler Belediyesi çalışanları da 5 bin kişilik iftar bağışında bulundu.

Hedef ilk günde aşıldı

Kampanyanın başlatılması münasebetiyle düzenlenen toplantıda, Somali için toplam 100 bin 300 kişilik iftar ve 10 bin lira nakit para toplandı. Esenler Belediyesi’ne bağlı ESGEV’lerde (Esenler Gençlik Evi) eğitim gören öğrencilerin de kumbaralarında biriktirdikleri paralarla destek vermesi dikkat çekti. Kampanyaya destek veren herkese teşekkür eden Esenler Belediye başkanı M. Tevfik Göksu, ilk günde hedefin aşıldığını ve kampanyanın Ramazan ayı boyuca devam edeceğini vurgulayarak, “Ben inanıyorum ve umuyorum ki Ramazan ayı sonunda belki de iftar sayısını milyonlara çıkartacağız. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Göksu, Ramazan ayı sonunda Somali’ye yapılan yardımlarla ilgili bir toplantı daha düzenleyerek kamuoyuna bilgi vereceklerini belirterek, “Gelin hepimiz, bu Ramazan boyunca (sanki yedim) diyerek Somali’deki kardeşlerimizin hiç olmazsa bir günlüğüne doymalarına katkı sağlayalım” diyerek sözlerini tamamladı.

Somali’ye Esenler’den uzanacak yardım eli ile kurulacak gönül köprüsüne taş koymak isteyenler için hesap numarası şöyle:

Yardım Hesap No:                         

Vakıfbank Esenler Şubesi 729 905 44 73

Bilgi İçin Tel: 444 00 73

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir