18 Haziran 2024 , Salı
Anasayfa / Esenler Haberleri / Ben Raşit UÇAR, diyorum ki:

Ben Raşit UÇAR, diyorum ki:

Ben Raşit UÇAR, diyorum ki:

“İnsana bak ne güzel yüzleri ve sözleri bilemeyiz içindeki kin ve nefreti.”

Değerli kardeşlerim! Tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır, acı söz insanın kalbine hançer gibi saplanır. Sözden başlamışken biraz devam edelim. İnsanlar dünya için arkadaşına, dostuna, komşusuna ve canciğer kardeşine hakaret etmekten çekinmiyor. Hâlbuki bunun ahrette azabı ne kadar çok ağır olacak. Bir insanın dünyadaki ömrü en son yaşadığı güne kadardır. Neden bu kadar kısa bir ömür için birbirimize kin kusmak? Biz “Yaratılanı severiz Yaratandan ötürü.”Ama neden sevmeyiz, neden nefsimize uyup da ahret azabını unuturuz? Neden kendimize yazık ediyoruz şu kısa ömürlü dünyada? Ne kadar güçlü olursak olalım, ne kadar zengin olursak olalım, makamımız ne kadar yüksek olursa olsun, doğru kullanmazsak Allah’a hesabını vermek de o kadar zor olacak? Birbirimizi dünya çıkarı için dille değil, kalpten sevelim. Yaratılanın rızasına nail olalım. Biz ne dersek diyelim ağzımızdan çıkan sözü herkes duyar, yazdıklarımızı herkes okur, ama kalbimizden geçeni sadece Allah bilir. Rabbim bizim kalbimize daima güzel şeyler götürsün, o da kulla Allah arasındaki bir hesaptır.

Değerli kardeşlerim! Bir insanın dünyada en çok sevdiği şey dünya malı sevgisidir. Ahrette de en çok faydasız pişmanlıktır. Dünyada yaşarken güzel söyleyelim. Ahrette faydasız pişman olacağımız şeyleri yapmayalım. Ne kadar pişman olursak olalım faydası olmaz. Ne kadar güçlü olursak olalım bütün kapılar kapanmıştır. Yetmez gücümüz. Ne kadar pişman olursak olalım dönemeyiz geriye. Söylemeyelim kötü sözü, kırmayalım kalpleri. Söyledik mi yutamayız geriye. Tetiği çektin kurşun çıkar namludan, koyamayız geriye. Söyledik mi sözü saplanır dostumuzun kalbine, pişman olsak da dönemeyiz geriye.

Sevgili kardeşlerim! Allah yaratmış olduğu her canlıya bir kafa vermiş içinde bir de beyin. Üzerinde yedi delik var. O beyin ki nefsine uydu mu bir kere ister ki dünyada her şey onun olsun. İşte nefse esir olmanın zararı. Baktı mı iki göz dünyayı görür, iki kulak teknoloji imkânı ile dünyada konuşulanı duyar. Bir ağız içinde otuz iki diş öğütür içine giren her şeyi değirmen taşı gibi. Hele bir dil var ki kıvrılır yılan gibi neler demez, yalan onda, gıybet onda, iftira onda. Cennet’in kapısının anahtarı da cehennem’in yolu da onda. İki delikli bir burun iyi kokuyu çok sever, pis kokulardan tiksinir nefret eder. O halde biz de dilimizle kötü söz söyleyeceğimiz zaman pis koku gibi tiksinelim. Elimize, dilimize, belimize sahip olalım. Cennetin anahtarına sahip çıkalım. Bir evde anne nasıl davranırsa, komşusu ile nasıl konuşursa, kız evladı da o şekilde yetişir. Baba nasıl bir üslupla konuşursa erkek çocukta o şekilde konuşmaya başlar. İyi yetişirse kendine iyi dostlar edinir. Ne kadar kötü konuşursa o kadar düşman edinir. Her kim olursak olalım güzel sözlerle halka örnek olalım. “Sevelim yaratılanı yaratandan ötürü.” Nefsimize mağlup olup şeytana mahkûm olmayalım. Şeytandan bahsetmişken bir fıkra ile sözlerimi bitireyim.

“ Bir gün iki arkadaş yolda yürürken biri ayağını taşa vurur ve can acısıyla

  • Git be ayağımın altından kör şeytan, der.

Arkadaşı:

  • Sen ayağını taşa vurduysan şeytanın suçu ne, der.

O da:

  • Şeytan ayağımın altına gelmeseydi ben ayağımı taşa vurmazdım, der.

Arkadaşı:

  • Sen yürürken önüne bak ayağını taşa vurma şeytanı da günaha sokma, der.

O gece şeytan rüyasına girer der ki: “Hey arkadaş sen beni bugün çok savundun, ne dilersin benden sen benim dostumsun. Benden bir teneke altın mı, güzel bir kız mı, yoksa bir apartman mı istersin?” der. Adam düşünür ve bir teneke altın ister. Şeytan da adamın önüne tenekeyi koyar ve “Sen bunun içine kakanı yap, ben de onu bir teneke altın yapayım.” der. Adam da oturur tenekenin üzerine küçük büyük tuvaletini yapar. Uyandığında bir bakar ki ne şeytan var, ne de teneke. Yatak yorgan her şey batmış. Şeytana uyarsak başımız dertten kurtulmaz. Şeytana uymayalım başımızı derde sokmayalım.

Bu sözlerden ibret alalım diyor ve sizleri çok seviyorum.

 

                                                                                                              SAYGILARIMLA

                                                                                                                 RAŞİT UÇAR

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir