3 Aralık 2023 , Pazar
Anasayfa / Esenler Haberleri / Çanakkale 1915 Gezici Tır Müzesi Esenler’de

Çanakkale 1915 Gezici Tır Müzesi Esenler’de

Çanakkale 1915 Gezici Tır Müzesi Esenler’de 

Çanakkale Zaferini anlatan malzeme ve görsellerin sergilendiği Çanakkale 1915 Gezici Tır Müzesi, 19 Mart Pazartesi günü Esenler Dörtyol Meydanı’nda kurulacak.

Esenler Belediyesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini anma etkinlikleri kapsamında Çanakkale ruhunu Esenler’e taşıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve 10 bakanın katılımıyla 18 Mart 2010 tarihinde açılan “Çanakkale 1915 Gezici Tır Müzesi”  Esenler’e geliyor.  Dörtyol Meydanı’nda kurulacak olan gezici tır müze, 19 Mart 2012 itibariyle 1 hafta boyunca Esenler’de olacak.

Çanakkaleli yerel tarihçi Ahmet Uslu tarafından tasarlanan gezici müzede, Çanakkale Savaşı döneminden kalan Türk bayrağı, şarapnel parçaları, Fransız subaylarına ait üniformalar, tüfekler, siper kazmada kullanılan kürekler, savaşlar sırasında bir metrekareye 6 bin mermi kovanı düştüğünü temsil eden pano, havada çarpışan mermi çekirdekleri, mataralar ve çeşitli fotoğraflar sergilenecek. Çanakkale Savaşı’nın hem tarihi hem de insani boyutunun genel bir konsept içerisinde Esenler halkına sunulacağı müze, 25 Mart 2012 tarihine kadar Dörtyol Meydanı’nda açık kalacak. Müzeyi gezenler, Çanakkale Savaşında bir cephede olduklarını hissedecekler .

 

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimler’ de Esenler ‘de siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için aday,adaylık müracaatları devam ediyor.

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimleri için Esenlerde siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir