21 Şubat 2024 , Çarşamba
Anasayfa / Esenler Haberleri / Esenler’de muhalefet belediye meclis üyesi varmı?

Esenler’de muhalefet belediye meclis üyesi varmı?

 Esenler’de muhalefet belediye  meclis üyesi varmı?

CHP Esenler   Eski  Belediye Meclis Üyesi  Aksal Örüklü ile Esenlerin gündemine dair siyasetteki gelişmeler ve Esenler Belediyesinin icraatları hakkında  bir açıklamada gazetemize   geldi.Yılların tecrübeli meclis üyeliği döneminde CHP’yi tek başına temsil eden Örüklü  Esenlerde muhalefet yok“diyerek söze başladı.Esas mesleği mimar olan  Örüklü yine çok  ilginç  ilginç olduğu kadarda  çarpıcı ifadelerde bulundu. Evet önceki dönemlere  göre baktığımızda  ilçede  gözle görülür bir değişikliğin olduğu  kabul etmek gerekir diyen  Aksal  Örüklü konuşmasına şöyle devam etti. Gerçekte ilçede bizide heyecanlandıran hayata geçtiğinde de  ilçe halkına çok büyük hizmet verecek olan bir çok projenin  şu an ihtibarıyla   durduğunu gördük  bunlardan bir örneği    havaalanı  mahallesindeki    Kadındoğum  hastanesi  inşaatı . 

 
  Şimdi ben sizlere soruyorum Esenler’de muhalefet varmı?  Benim meclis üyeliği döneminde Esenler belediyesi  hizmet  binası yeri belirlenmişti. Hatta projesi ve kamulaştırılması yapılmıştı. Daha sonra bu yerden vazgeçildi ve şu an    belediye hizmet binasının nerede yapılacağı muamma. Evet tabiki  şunu tekraren ifade ediyorum.Esenler’de  gerçekten bir hareket var. Zaten yetkililerde belediye kasasına para girdiği söylüyorlar.
Muhalefet Belediye Meclis Üyeleri Kamyonu BilgilendirmeliBelki bizim belediye meclis üyeliği yapmanın avantajlarıyla bunları bilebiliriz ancak  dışarıdan bir vatandaş gözü ile bakıldığında bunların bilmesi mümkün değil. Esenlere gelen kaynakların doğrusunu yanlışını veya bu kaynakların nereye nasıl kullanıldığını  şu anda bizim bilme şansımız yok  bize bunu muhalefet belediye meclis üyelerinin bilgi vermesi ve  yine belediye meclis üyelerinin bunları önergelerle takip ederek kamuoyunun bilgilerine sunması gerekir. Bu onların görevidir. Aynı zamanda hukuk ve iktisat diliyle yorumlamaları lazım. Yanlışları ve doğruları da halkımızla paylaşmalıdırlar.
Muhalefet olmazsa iktidar hep yanlışları doğru diye bize sunarMuhalefet olamazsa iktidar da olmaz. Yani muhalefet olmazsa iktidar hep yanlışları doğru diye bize sunar. Bugüne kadar doğru dürüst muhalefet yapıldığını göremiyorum. Günü birlik siyaset yapılıyor. İktidar ortaya bir şey atıyor. Muhalefet bunun üzerine bir şeyler konuşuyorlar. Geçen meclis toplantısını basından takip ettim. Bir derneği tabelası saatlerce konuşulmuş.5 liralık 10 liralık rakamlar konuşulurken büyük rakamlardan haberleri yok. Belediyenin bütçesi var onu konuşun tartışın bırakın dernek tabelasını sanki Esenlerde her iş bitmiş bir dernek tabelası kalmış.

Biz Hoşumuza Gitmeyen Konuları Mahkemeye Taşıyorduk

İktidarın Belediye Meclis Üyeleri Ve Başkanı Ne İstiyorsa Onu Konuşuyorlar. Efendim Birileri önergelerimiz cevap vermiyorlar diye dert yanıyorlar. Cevap vermeyebilirler. Esenlerin mülkü amiri var kaymakamı var. Olmadı vilayete gidersin, dahada olmadı mahkemelere gidersin dolayısıyla önerge vermekle görev yapmış olmuyorsunuz. Biz hoşumuza gitmeyen konuları mahkemeye taşıyorduk. Belediye başkanı 49 bin TL borç olduğunu söylüyor.700 bin TL de yatırım yapıldığını söylüyor. Araştırmasını ve takibini, muhalefet meclis üyeleri yapması gerekir. Belediyeler halka hizmet etmek için vardırlar. Şayet belediye bir iş yapıyorsa elbette borçlanacaktır. Ama bunlar kulaktan dolma laflarla söylenmemeli. Meclis üyeleri bunun için vardırlar. Meclis üyeleri işlerini doğru yaparsalar halkın kafası karışmaz.
Herkes kendi  çıkarını ve menfaatini düşünüyor
Esenler belediyesi bütün işleri bitirdi de şimdide mütehatliğe soyundu. Bu sözü meclis üyesi dönemimde söylemiştim. Kültür merkezi lejantında olan bir yeri kat karşılığında satın aldı. Dışarıda resme bakıldığında burada birileri kayrılıyor diye düşünürsünüz. Arsa sahibi kayrılıyor denile bilir zira o arsanın sahibi o lejant da göre ancak orada kültür faaliyeti verecek bir bina yapmaz. Herkes  kendi çıkarını ve menfaatini düşünüyor. O zamanlar biz demiştik. Bakalım Esenler belediyesi kendi payına düşen bu yerlerde bu işleri yapabilir ama mal sahibine verdiğin kısımlarda mal sahibi hangi hizmeti verecek. Biz o zaman bu yerin giriş katı ve ticaret yapılacak katları mal sahibine bırakılmıştı.

Biz diyoruz ki burası satın alınıyorsa kimse mağdur edilmesin

Bizde o zaman bu işin takipçisi olacağız demiştik. Burada ticaretimi yoksa kültür merkezimi yapılacak diye bunlarla protokol yaptılar. Büyük şehir meclis üyeleri devreye girerek önergeler de vererek oranın iyeleştirilmesi için çok uğraştılar. Katları uzatmak için şimdilerde ise buranın tamamının alındığını görmekteyiz. Biz diyoruz ki burası satın alınıyorsa kimse mağdur edilmesin, piyasa değeri neyse onu ödeyeceksin fazladan para ödemeyeceksin, bu işi hakkaniyet içinde yapmalısınız. Esenlerde büyük şehir kamulaştırma fiyatları ile bu kültür merkezindeki birim fiyatları arasında korkunç fark olduğu görülmektedir. Arsa sahibi ben onlara arsamı satmadım, üzerindeki haklarımı yani binamı sattım, o zaman her arsa sahibi bende boş arsamı satmıyorum, üzerinde 10 katlı bina yapacağım 10 katlı binanın değeri budur bana da bu parayı ödeyin demez mi?

Bunun sorumluları da bu ilçeye önem vermeyen belediyecilik anlayışıdır.

Kimsenin kafasında soru işareti bırakmadan bu işleri yapmalısınız. Esenler İstanbullun merkezinde olan bir yer aynı zamanda çok geri kalmış bir ilçedir. Bunun sorumluları da bu güne kadar bu ilçeye önem vermeyen belediyecilik anlayışıdır.

Bugün yapılanlar o günde 1/1000’lik planlarda vardı

Benim meclis üyeliğim dönemindeki kararlar ortada. Mecliste şöyle bir karar aldık. Şuraya şu tesisi yaptık denilecek bir karar yok. Meclis üyesi olduğumuz dönemde böyle bir hizmetimiz de yok. Bu gün bir şeyler yapılıyor. Yapılanlar 1/1000’lik planlarda vardı. şimdi yapılanların sağlıklı olup olmadığını sorarsanız proje ve planlar da yapılan işlerde insanlara sormak lazım şayet insanlar mutluysa sıkıntı yok demektir. Yani yapılan işler insanların mutluluğuna ve mutsuzluğuna bağlıdır.

İmarları durdurmak belediyeyi kayıp etmek demektir

Bu gün Esenlerde Kentsel Dönüşüm yapılacaksa imarları durduracaksın. Ama durduramazlar güçleri de yemez. İmarları durdurmak belediyeyi kayıp etmek demektir. Öncelerinde bu planlar yapıldı. Şimdi de yapılıyor TOKİ’nin dönüşüm yapacağı yerlere şu anda imar veriyorsun, arkasında da çıkıp ben Esenlerde dönüşüm yapacağım. İnsanları bu alana taşıyacağım diyeceksin ve orada birilerine inşaat izni vereceksin. Bu yanlış değil de nedir? imarı durdurursan iktidarı kaybedersin. Senden sonra gelenler imar açarsa, buna da bir diyeceğim yok. en güzeli sen vatandaşa binanı yapabiliyorsan yap, yapamıyorsan ben sana kolaylık sağlayacağım yöntemidir. Bakın Turgutreiste yapılan konutlar çağdaş değil binalar bir birine yapışık nefes almak zor.

Devlet memuruysan böyle bir söz söylemen haddine değildir

Esenler belediye başkan yardımcısı Bülent Babaoğlu ile İBB yetkililerinin arasında geçen bir konuşmada Esenleri Çin mahallesine benzetmesi ifadesi çok yanlıştır. Belediyeler kendilerine işi düşen herkese eşit olmalıdır. Seçilmişler Esenleri Çin mahallesine benzeterek alakası olmayan söylemlerde bulunurlarsa ayıp ederler. Hele devlet memuruysan böyle bir söz söylemen haddine de

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

İftiracılara yargıdan tokat gibi cevap

Gazetemizin imtiyaz sahibi ve Esenler Esnaf ve Sanatkarlar odası başkanı Şükrü ŞAHİN hakkında mesnetsiz atılan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir