18 Haziran 2024 , Salı
Anasayfa / Esenler Haberleri / T. C. Plato Meslek Yüksekokulu, Yerel Basın ile gücüne güç kattı.

T. C. Plato Meslek Yüksekokulu, Yerel Basın ile gücüne güç kattı.

Sanat, tasarım ve iletişim alanlarında nitelikli insan sanatçı yetiştirmek amacıyla kurulan T. C. Plato Meslek Yüksekokulu, Yerel Basın ile gücüne güç kattı.

Sanat, tasarım ve iletişim alanlarında nitelikli insan kaynağı yetiştirmek amacıyla sanatçılar, işadamları ve akademisyenler tarafından kurulmuş olan T. C. Plato Meslek Yüksekokulu ile İstanbul’da yayın yapan 45 yerel basın kuruluşunun bağlı bulunduğu Yerel Basın Birliği Derneği aralarında hazırladıkları sözleşme ile yerel basının eğitim ve gelişim sürecinde desteklenmesine katkıda bulundular.
Yerel Basın Birliği Derneği başkanı Nezir Karayün, “Yerel basının gelişmiş olması ve güçlenmesi, yerel iletişimi arttırmakta, bu iletişim yerel yönetimi etkilemekte, bu da yerel demokrasinin, yerel demokratik yönetimin güçlenmesine ve halk tarafından benimsenmesine yardımcı olmaktadır” diyerek başladığı konuşmasında T. C. Plato Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Melek’e katkılarından dolayı teşekkür etti.
“Fazilet Adaları Güçleniyor”
Karayün, “Atatürk’ün “Fazilet Adaları” olarak nitelendirdiği yerel basının sorunlarına bir çözüm arayışı içinde olduğumuz bu günlerde bizlerden desteğini esirgemeyen T. C. Plato Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Melek ve ekibine meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum. Bu protokol ile birlikte İletişim Fakültelerinden mezun genç iletişimcilerin istihdamı için düğmeye basılmıştır. Türkiye’de bugün itibariyle 20’den fazla iletişim fakültesi bulunduğu ve bunların yılda 3000’den fazla yeni mezun verdiği düşünüldüğünde, yerel basın kuruluşlarının bugünkü olumsuz şartlarından kurtulabilmesi için gerekli şartların sağlanmasının önemi ortaya çıkar. Yerel gazeteleri bünyesinde toplayan yerel örgütlenmeler, yerel gazeteleri böylesi bir uygulamaya dâhil etmek için uğraş sarf etmelidir. Bu konuda en önemli destek kuşkusuz devlet teşviki olacaktır. Teşviklerle güç kazanarak, gerek teknolojik gerekse yetişmiş ve yeterli eleman takviyesi ile kendini yenileme imkânına kavuşacak yerel basın kuruluşları yaygın basın yanında rekabet imkanına kavuşmuş olacaktır ki bu, hepimizin yararına olacaktır” diyerek yerel basına bulundukları bölgelerde yerel yönetimlerin ve Türkiye genelinde ise ilgili kurum ve kuruluşların destek vermesi gerektiğinin altını çizdi.
Melek’ten Protokol Açıklaması
Yapılan protokol ile ilgili açıklama yapan ve katılımcı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan, T. C. Plato Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Melek, “ T. C. Plato Meslek Yüksekokulu ile Yerel Basın Birliği Derneği arasında yapılan işbirliğinde, Yerel basın kuruluşlarının T. C. Plato Meslek Yüksekokulu yönetimi, programları ve faaliyetleri konusunda bilgilendirilmesi, Yerel basın kuruluşlarına T. C. Plato Meslek Yüksekokulu tarafından haber niteliği taşıyan materyallerin iletilmesi, T. C. Plato Meslek Yüksekokulu etkinliklerine yerel basın kuruluşlarının davet edilmesi, Yerel basın kuruluşlarının gazetelerinde ve internet sitelerinde yer verdikleri haber ile ilgili T. C. Plato Meslek Yüksekokulu’nun yerel basın kuruluşlarına katkı sağlamasını, T. C. Plato Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yerel basın kuruluşlarında endüstriye dayalı öğrenme ve staj uygulamalarını yapabilmelerini, T. C. Plato Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin mezuniyet sonrası, ihtiyaçlarınız ve kurum kararınız doğrultusunda istihdamını, Kurumunuzun, yüksekokulumuz akademik programlarının tasarımına katkı sağlamasını, Öğrencilerimize gerekli becerilerin kazandırılması ve sektörün tanıtımı amacı ile düzenlenecek seminer ve konferanslarda kurumunuz yöneticilerinin konuşmacı olarak katılmasını, Yerel Basın Birliği Derneği üyesi kuruluşlarda çalışan personelin mesleki becerilerini arttırmak amacıyla Plato Meslek Yüksekokulu tarafından eğitilmesini, Yerel Basın Birliği Derneği üyesi kuruluşlara Plato Meslek Yüksekokulu tarafından iş geliştirme ve girişimcilik konularında eğitim ve danışmanlık desteği sağlanmasını kapsıyor” dedi.

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir